آموزش های کاربردی

بهترین موم شمع سازی

بهترین موم شمع سازی

شمع‌های مختلفی برای انتخاب وجود دارند. از مدل های معمولی گرفته تا مدل های معطر و جار و غیره. برای ساخت این نوع شمع‌ها از موم های مختلفی استفاده می شود حتی اگر به ظاهر تقریبا شبیه یکدیگر به نظر برسند. همان طور که شمع‌های عطری از رایحه های مختلفی ساخته می شوند، در ساخت آنها از موم های مختلفی نیز استفاده می شود. محبوبترین مومهای موجود در بازار، موم پارافین، زنبور عسل و سویا می باشد. موم نارگیل نیز به تازگی وارد بازار شده است با این حال، محبوبیت خوبی در بین شمع‌سازان دارد. اما سوالاتی که در این مقاله قرار است به آن پاسخ داده شود، این است که” بهترین موم شمع‌سازی کدام است؟ ” و ” آیا برای ساخت شمع‌های مختلف، می بایست نوع خاصی از موم را انتخاب نمود؟ “

 انتخاب موم بر حسب نوع شمع

پر واضح است که با شناخت ویژگی ها و درک تفاوت بین آنها و در واقع موارد استفاده از موم ها، به راحتی می توانید بر حسب نوع شمعی که می خواهید بسازید، موم مناسب با آن را خریداری نمایید. در این صورت بهترین نتیجه ممکن را از کاری که برای آن زمان و هزینه و انرژی گذاشته اید، کسب خواهید کرد. در این بخش، خلاصه‌ای از ویژگی های انواع مختلف و محبوب موجود در بازار ارائه شده است.

ویژگی های موم پارافین

پارافین یک موم بسیار ارزان است که بیشترین استفاده را در برندهای شمع دارد، زیرا می‌تواند مقدار زیادی عطر و رنگ را در خود نگه دارد و در واقع به خوبی با انواع رنگ و رایحه‌ ترکیب می‌شود. همچنین نقاط ذوب مختلفی ( نقطه ذوب بین 38 تا 55 درجه سانتیگراد ) دارد لذا برای ساخت انواع مختلف شمعها، از لیوانی گرفته تا ستونی، می توانید از آن استفاده کنید. این موم، نقطه ذوب بین 38 تا 55 درجه سانتیگراد دارد. دوستدار محیط زیست در نظر گرفته نمی شود چرا که از نفت خام گرفته می شود و یک محصول جانبی صنعت نفت است. اگر به درستی از آن مراقبت نشود، دوده ایجاد می کند.

ویژگی های موم پارافین

ویژگی های موم سویا

موم سویا مومی است که آهسته می سوزد و از دانه های سویا ساخته می شود و به دلیل اینکه از مواد طبیعی و گیاهی در ساخت آن استفاده می شود، یک محصول دوستدار محیط زیست به شمار می رود. برای ساخت شمع‌های معطر با استفاده از این نوع موم، باید توجه نمایید که این موم بر خلاف پارافین، با رایحه‌ها و رنگ‌های مختلف به راحتی ترکیب نمی‌شود و به همیبن دلیل می بایست از عطر و رنگ بیشتری استفاده کنید. موم سویا نقطه ذوب 49 درجه سانتیگراد دارد و می توان گفت که ساده‌ترین موم برای شروع کار می باشد و اغلب در لیست لوازم شمع‌سازی برای مبتدیان قرار دارد. شمعهایی که می توانید با این موم بسازید، شمع‌های جار یا مدل های ظرفی می باشند و بهتر است برای ساخت مدل های بدون ظرف مثل ستونی و مخروطی ار آن استفاده نکنید.

ویژگی های موم سویا

ویژگی های موم زنبور عسل

یکی دیگر از گزینه‌های سازگار با محیط زیست موم زنبور عسل می باشد چرا که از زنبور عسل ساخته شده و در نتیجه محصولی 100 در صد طبیعی است. رایحه بسیار ملایم و طبیعی شیرینی دارد و از ویژگی های خوب آن، کمک به تصفیه هوا می باشد. برای ساخت هر نوع شمعی و همچنین شمع ستونی بدون عطر مناسب و ایده آل می باشد. توجه نمایید که نقطه ذوب آن معادل 63 درجه سانتی گراد است.

ویژگی های موم زنبور عسل

ویژگی های موم نارگیل

جدیدترین نوع موم موجود در بازار است و عملکرد بالا و پایداری دارد که آن را به یکی از محبوب ترین گزینه برای شمع‌سازی تبدیل نموده است. عطر و رنگ را به خوبی حفظ می کند، به علاوه سوختگی تمیزی دارد که دوده بسیار کمی تولید می کند. اما متاسفانه قیمت بالایی دارد. اما یک ترکیب موم نارگیل و پارافین نیز در بازار موجود می باشد که کار با آن آسان است و همچنین برای مبتدیان نیز مناسب است که در صورت نیاز می توانید از آن استفاده نمایید.

ویژگی های موم نارگیل

بهترین موم برای شمع سازی

در پاسخ به این سوال که ” بهترین موم شمع‌سازی کدام گزینه است؟ ” باید گفت که بستگی به نوع شمعی که می خواهید بسازید، دارد. در این صورت دمای ذوب مناسب مشخص می شود. این موضوع بستگی به این دارد که چقدر می خواهید هزینه کنید، چقدر به محیط زیست اهمیت می دهید و موارد دیگر.

شمع‌های ستونی یا استوانه‌ای:

  • نقطه ذوب: 58 تا 65 درجه سانتیگراد
  • نوع موم: موم زنبورعسل

شمع‌های مخصوص مراسمات خاص:

  • نقطه ذوب: 54 تا 61 درجه سانتیگراد
  • نوع موم: پارافین با دمای ذوب بالا

شمع‌های جارشیشه‌ای:

  • نقطه ذوب: 54-50 درجه سانتیگراد
  • نوع موم: موم سویا

نتیجه گیری:

در این مقاله با انواع موم و ویژگی ها و مزایا و معایب، قیمت، سازگار با طبیعیت بودن یا نبودن آنها آشنا شدید. برای اینکه بتوانید شمعی زیبا و خوب بسازید، بستگی به این دارد که از چه نوع مومی، چه فیتلیه ای (نخی یا چوبی)، چه عطر و رنگی و چه نوع ظرفی استفاده کنید. طبیعی است که برای ساختن شمعی که بالاترین کیفیت را داشته باشد، باید از بهترین متریال استفاده کنید و خرید بهترین متریال مستلزم متقبل شدن هزینه بالاست.

لطفا امتیاز دهید
بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *