آموزش های کاربردی

ضروری ترین لوازم شمع سازی

وسایل ضروری شمع سازی

شمع سارزی یا ساخت شمع در خانه نه تنها به شما این امکان را می دهد که سبک منحصر به فرد و محصول نهایی خود را بسازید، بلکه به شما کمک می کند تا پول خرید شمع‌های گران قیمت از فروشگاه بزرگ را صرفه جویی کنید. در این مقاله از برف پاییزه ضروری ترین لوازم و تجهیزات برای شروع کار را معرفی خواهیم کرد. در ابتدای کار نیازی نیست، مانند حرفه ای ها لوازم و تجهیزات زیادی خریداری کنید. به مرور، که در کار خود حرفه ای و زبر دست شدید، می توانید لوازم پیشرفته دیگر را برای تکمیل کار خود خریداری کنید.

10 لوازم ضروری برای شمع سازی

مورد اول: موم

موم در واقع پایه و اساس هر نوع شمعی است که  قرار است بسازید، و بنابراین مهم است که یک موم با کیفیت و خوب انتخاب کنید. هرچه قطعات موم که استفاده می کنید کوچکتر باشد، ذوب کردن آن نیز آسان تر است. به دلیل اینکه اندازه شمعی که می خواهید بسازید، مشخص نیست، پس در دستورالعمل ساخت، مقدار و اندازه موم مشخص نشده است. اما روش اندازه گیری موم به این صورت می باشد که قالب یا ظرف مخصوص را پر از آب کنید و آن را اندازه گیری کنید، در واقع برای هر 100 میلی لیتر آب، 90 گرم موم سرد نیاز است.

اگر بیش از اندازه ای که لازم دارید، موم ذوب شده دارید، نگران نباشید. مقدار اضافه را کنار بگذارید تا سفت شود و مجدد می توانید از آن استفاده نمایید.

لوازم برای شمع سازی

  • موم پارافین: از رایج ترین موم های موجود در بازار و البته ارزان قیمت می باشد. در شمع سازی بیشتر از این نوع استفاده می شود. بی بو و بی رنگ است، اما رنگ پذیری بالایی دارد. شمعهایی که با این موم ساخته می شود، سریع می سوزند و دوده زیادی تولید می کنند و در برخی از افراد ممکن است حساسیت زا باشد. اما برای شروع کار و آموزش می تواند گزینه خوبی باشد.
  • موم عسل: یک موم کاملا طبیعی است و از موم های گران قیمت به شمار می رود و از جمله موم هایی است که به هیچ عنوان حساسیت زا نیست. آهسته تر از پارافین می سوزد. عطر خوبی دارد اما با این موم نمی توان شمعی عطری ساخت.
  • موم سویا: این موم نیز از موم های گیاهی و طبیعی است که گران قیمت نیز می باشد. شمعهای تولید شده با این موم، ماندگارترند و آهسته می سوزند. لازم به ذکر است که موم سویای ترکیبی نیز در بازار موجود می باشد یعنی ترکیب سویا و پارافین است و کیفیت بالاتری نسبت به پارافین خالص دارد و تمیز تر و آهسته تر نیز می سوزد.
  • موم پالم: این نوع موم نیز از موم های طبیعی و گران قیمت است که تقریبا آهسته می سوزد به دلیل نقطه ذوب نسبتا بالایی که دارد.
  • موم نارگیل: عطر فوق العاده خوبی دارد و از موم های گران قیمتی است که بیشتر شمع‌های لوکس را از این موم می سازند.

مورد دوم: فیتیله

انتخاب فتیله مناسب بسیار مهم است. فتیله ترجیحاً باید از الیاف طبیعی ساخته شده و با موم پوشانده شود. پوشش مومی روی فتیله باعث می شود که فتیله شما در هنگام سوختن صاف بماند. چند مورد وجود دارد که سبک و اندازه فیتیله ای را که باید استفاده کنید تعیین می کند. تمام این موارد بر عملکرد نهایی فتیله تأثیر می گذارد، از جمله:

  • نوع مومی که استفاده می کنید.
  • اندازه (قطر) شمعی که می سازید.
  • نوع رایحه ای که اضافه می کنید
  • رنگ و افزودنی هایی که اضافه می کنید.

با توجه به قطر شمعی که می خواهید بسازید،باید فیتیله انتخاب شود و هر چقدر این قطر بیشتر باشد، فیتیله باید ضخامت بیشتری داشته باشد. از آنجایی که سوخت شمع بستگی به فیتیله دارد، پس باید بهترین نوع آن خریداری شود چرا که انتخاب اشتباه آن سبب می شود، شمعی که ساختید موقع روشن شدن سوسو بزند یا خود به خود خاموش شود و یا استخر موم ایجاد کند و از این قبیل مشکلات.

مورد سوم:سوزن فیتیله

کاربرد سوزن فیتیله، قرار دادن فیتیله و غالبا برای محکم کردن فیتیله در ته قالب است. اندازه های مختلفی بین 10-25 سانتیمتری دارند و جنس آنها از استیل می باشد.

مورد چهارم: اسید استیرین یا اسید استئاریک

زمانی که این ماده به پارافین اضافه می‌شود سبب می شود شمع‌ های قالبی بعد از سفت شدن موم به راحتی از قالب خارج شوند و علاوه بر این، از چکه کردن شمعها نیز جلوگیری می کند. در ضمن کمک می کند تا شمعی که ساختید، آهسته تر بسوزد. دقت کنید که طرز استفاده از این ماده به این صورت است که برای هر 10 قسمت موم،حدودا یک قسمت استیرین لازم است. طرز استفاده از آن به این صورت است که ابتدا می بایست استیرین را ذوب کرده و سپس موم را به آن اضافه کنید.

وسایل لازم برای ساخت شمع

مورد پنجم: ظرف یا قالب

لازم نیست هزینه زیادی بابت خرید ظرف بپردازید. از هر ظرف غیر قابل اشتعال که مقاومت بالایی در برابر حرارت داشته باشد،می توانید استفاده کنید.

مورد ششم:قاشق چوبی

اگر قاشق قدیمی که مورد استفاده نیست، ندارید. می‌توانید از یک تکه چوب بلند استفاده کنید اما مواظب باشید که زیاد باریک نباشد و تراشه‌های چوب از آن جدا نشود و موم را خراب کند. شما هنگام ذوب شدن موم به هم زدن نیاز دارید.

مورد هفتم: چاقو تیز و قیچی

برای بریدن فیتیله در اندازه مناسب، برای بریدن ورق های موم عسل و … به این لوازم نیاز پیدا خواهید کرد. پس این وسیله را هم بهتر است قبل از شروع کار کنار بگذارید.

مورد هشتم: ظرف برای ذوب موم

می توانید ظرف مخصوص ذوب موم را از فروشگاه خریداری کنید. اما می توانید از دو قابلمه بزرگ و کوچک نیز بدین منظور استفاده کنید.با استفاده از یک قابلمه کوچکتر روی یک قابلمه بزرگ آب جوش، دیگ بخار خود را بسازید. این روش ذوب موم بسیار ساده است زیرا به شما امکان می دهد دمای موم خود را هنگام ذوب شدن از نزدیک زیر نظر داشته باشید. فقط توجه داشته باشید اگر قابلمه بزرگ شروع به تبخیر کرد، آب اضافی به قابلمه اضافه کنید.

مورد نهم: ترازو

این مورد نیز برای وزن کردن موم استفاده می شود. ترازوی آشپزخانه دیجیتال جوابگوی این کار می باشد.

مورد دهم: دماسنج

با استفاده از دماسنجی شمع‌سازی یا دماسنجی که درجه‌ی 108-38 درجه سانتی‌گراد (225-100 فارنهایت) را دارد، می توانید برای اندازه گیری دمای موم در حین ذوب شدن، استفاده کنید. دلیل اندازه گیری دمای موم، تعیین زمان ریختن موم به داخل قالب مورد نظر است که باید به اندازه کافی خنک شود تا این کار میسر شود. هرگز مومی را که در حال ذوب شدن است به حال خود نگذارید، زیرا می‌تواند شعله‌ور شود و مانند یک روغن داغ آشپزی بخار شود.

بیشتر بدانید:

شمع معطر چیست؟ نحوه ساخت آن در خانه

نتیجه گیری:

اینها مواردی بودند که در ابتدای کار به آنها نیاز خواهید داشت. اما موارد دیگری نیز هستند که در طول زمان به آنها نیاز پیدا خواهید کرد و ممکن است بخواهید شمعهای بزرگ تر و خاص تری بسازید.

لطفا امتیاز دهید
بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *