آموزش های کاربردی

آموزش شمع سازی حرفه ای

ساخت شمع خانگی با شمع های سوخته

وقتی تصمیم می گیرید که شمع سازی را یاد بگیرید، با این طرز فکر شروع به کار می کنید که فقط موم، فتیله و قالب است و انجام آن می تواند کار ساده باشد و اولین کاری که می کنید این است که به دنبال لوازم ضروری شمع سازی می گردید، اما وقتی که شروع به کار می کنید، متوجه می شوید که به این راحتی که من فکر می کردید، نبوده است و باید به صورت حرفه ای آموزش بببنید. در این صورت تحقیق را شروع می کنید و به دنبال آموزش شمع سازی حرفه ای می روید. احتمالا شما که در حال مطالعه این مقاله هستید، در مرحله تحقیق در این باره هستید و به دنبال نکات و ترفندهایی هستید تا بتوانید این کار با به صورت حرفه ای انجام دهید. اگر به دنبال نکات شمع سازی هستید پس به جای درستی آمده اید، در ادامه با برف پاییزه همراه ما باشید.

نکات شمع سازی

شمع سازی نوعی هنر است. وقت و زمان زیادی باید برای آن بگذارید و نباید در این کار عجله کنید چرا که به ندرت پیش می آید که شما بتوانبد در اولین تجربه خود، یک کار عالی و بی عیب و نقص ارائه دهید. پس نیاز است تا تمرین کنید و نکات لازم را بدانید. توجه داشته باشید که ترفند شمع سازی زیادی وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید تا به آن چیزی که مدنظرتان است، برسید و شمعی که می سازید، مطالبق با خواسته شما باشد.

اشکالی ندارد که را اشتباه کنید.

بسیاری از شمع سازان مبتدی زمانی که اولین کار،آنطور که انتظار می رود به نتیجه نمی رسد، ناامید یا دلسرد می شوند. ممکن است فکر کنید برای این کار ساخته نشده اید یا نگران هدر رفت مواد و موم ذوب شده باشید اما نگران نباشید! اشکالی ندارد که چند تای اول را خراب کنید زیرا در این صورت واقعا با ماهیت موادی که استفاده می کنید، آشنا می شوید. در ضمن بهترین چیز در مورد شمع ها این است که می توانید دوباره از موم ذوب شده برای ساخت شمع استفاده کنید و با افزودن بیشتر مواد خام خود، آن را مجددا فرموله کنید. در این صورت با می توانید برای ساخت کار بهتر، دوباره تلاش کنید
صبور باشید تا با تمرین به کیفیت ایده آل خود برسید
همانطور که قبلا ذکر شد، برای ایجاد شمع ایده آل شما زمان، تلاش و ابزار و مواد مناسب نیاز است. چه شمع‌های موم نارگیل درست کنید یا شمع‌های معطر، باید تمرین کنید و فرمول خود را هر طور که می‌خواهید دوباره اختراع کنید، بنابراین به این سرعت ناامید نشوید. صبور باشید و به تمرین ادامه دهید تا به کیفیتی که می خواهید برسید.

یادداشت برداری را فراموش نکنید.

برای اینکه بتوانید به یک شمع ساز حرفه ای تبدیل شوید، تجربیات خود را مستند کنید، به خصوص زمانی که می خواهید فرمول جدیدی را بسازید. این کار به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید پیشرفت خود را پیگیری کنید. اینکه چه چیزی خوب عمل کرد، چه چیزی خوب عمل نکرد. مومی که استفاده می کنید و نتایجی که در زمان سوختن آن بدست می آورد، تاریخ و زمان، نوع و درصد مومی که استفاده کرده اید، نوع و درصد روغن های معطر، اندازه فتیله و شیشه، قالبی که استفاده کرده اید، و دمای زمانی که این مواد اضافی را اضافه کرده اید، همگی را یادداشت کنید. این کار به حرفه ای شدن شما کمک می کند.
موم ها را به خوبی بشناسید
بیش از 60 نوع موم وجود دارد که می توانید استفاده کنید مانند موم سویا یا موم نارگیل و … و در واقع صدها ترکیب احتمالی وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید. هر کدام از آنها مزایای خود را دارند، بنابراین اگر نمی‌دانید از کجا شروع کنید، می‌توانید به بخش وبلاگ برف پاییزه مراجعه کنید، در این مقالات درباره انواع موم مطالبی ارائه شده است. این اطلاعات در واقع می تواند نقطه شروعی برای شروع باشد و سپس می توانید اطلاعات خود را در این زمینه گسترش دهید.

به فتیله باید توجه ویژه ای داشته باشید.

فتیله های مختلف می توانند واکنش های متفاوتی به ذوب های موم مختلف نشان دهند. در واقع می تواند عمر شمع، نور آن و به طور کلی ایمنی کار را تضمین کند. فتیله باید با نوع شمعی که ساخته می شود، مطابقت داده شود. در انتخاب این اجزای ضروری باید مواردی همچون موم مناسب، اندازه شمعی که می خواهید بسازید، عطر و رنگی که اضافه می کنید را حتما در نظر بگیرید.

شناخت روغن ها و عطرها مهم است.

همانطور که انتخاب فتیله و موم و درک پویایی بین آنها اهمیت دارد، انتخاب عطر مناسب نیز مهم و ضروری است. همه ما عاشق شمع‌های معطر هستیم و همه ما دوست داریم شمع‌های معطرمان ماندگاری بالایی داشته باشند، اما راه‌های مختلفی برای اضافه کردن عطر به شمع‌هایتان وجود دارد اما، جدای از درک نکات عطر و نحوه ایجاد ترکیبی از رایحه های خود، باید بدانید که چگونه هر نوع روغن یا مواد خام روی شمعتان تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، برخی از روغن‌ها وقتی اضافه می‌شوند در حالی که مذاب موم خیلی داغ است، خوب عمل نمی‌کنند، برخی ممکن است به خوبی با موم نارگیل مخلوط نشوند، در حالی که برخی از آنها می‌توانند فتیله شما را مسدود کنند.به همین دلیل است که برخی از شمعهای معطر فقط بوی خوبی دارند اما نور و روشنایی خوبی ندارند و خوب نمی سوزند.

ساخت شمع خانگی با شمع های سوخته

بعضی اوقات چیزهای که به نظر باید دور ریخته شوند، استفاده های زیادی دارند. در واقع، ضرب المثل” آن چیز که خوار آید، روزی به کار آید ” در اینجا مصداق دارد. وسایل به ظاهر بی مصرف، یک روزی ممکن است بیشترین کارایی را داشته باشند. پس باقی مانده شمعهای سوخته خود را دور نیندازید و آنها را نگهداری کنید. چرا که در این مقاله به شما آموزش خواهیم داد که چگونه با استفاده از آنها، شمع‌های جدید و زیبا بسازید. از این شمع‌های زیبا می توانید در طول روز استفاده کنید، آنها را روی میز شام بگذارید و یا با اضافه کردن رایحه دلخواه در هنگام ساخت آن، شمعی معطر بسازید و فضای مورد نظرتان را خوش عطر و بو کنید و حال و هوای خانه را عوض کنید و علاوه بر عطر و بویی که دارند از تلالو نور لرزان آن لذت ببرید.

واقعا روشن کردن شمع به جای استفاده از لامپ های متعدد، آرامش عجیبی به همراه دارد که برای رهایی از یک روز پر استرس می تواند گزینه خوبی باشد. کافی است یک بار امتحان کنید. شاید برایتان جالب باشد که بدانید از شمعها برای درمان بیماری های روحی و جسمی نیز استفاده می کنند که با آن شمع تراپی گفته می شود. دوری از استرس و احساسات منفی، درمان افسردگی، جذب موفقیت و سلامتی تنها بخشی از فواید این روش درمانی است. برای اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله مربوطه مراجعه نمایید. و اما در ادامه با ما همراه باشید تا به شما مراحل انجام کار را آموزش دهیم.

آموزش بازسازی شمع های کهنه

  • جمع آوری شمع‌های استفاده شده

در ابتدا و برای شروع کار، لازم است شمع‌های کهنه ای که دارید، جمع آوری کنید و یا می توانید مدل های ارزان قیمت و تخفیف دار را خریداری نمایید. در صورت تمایل می توانید آنها را بر اساس رنگ، از یکدیگر تفکیک کنید. سپس کاری که باید انجام دهید این است که از یک پیچگوشتی و یا چاقو کمک بگیرید و شروع به تکه تکه کردن موم ها نمایید و فیتیله ها را خارج و موم ها را درون ظرف دربسته بریزید تا در زمان استفاده، کاملا در دسترس و آماده باشند.

134

  • خرید ابزار و لوازم مورد نیاز

در مقاله ای با عنوان ” ضروری ترین لوازم شمع سازی ” تمامی ابزار و لوازمی که برای این کار نیاز دارید، آمده است. در واقع تمامی این لوازم را می توانید از فروشگاه ها تهیه نمایید. فیتیله، ظرف مخصوص یا قالب و … از جمله این ابزارها و لوازم ها می باشند. به طور کلی برای ساخت با موم های آماده نیز می توانید، مقاله با عنوان “ مراحل ساخت شمع در خانه ” را مطالعه نمایید و اطلاعات لازم در این زمینه را کسب کنید. دستور العمل های مطرح شده در مقاله مذکور، ساده ترین روش ساخت می باشد.

  • استفاده از یک قابلمه بزرگ و جای دادن تمامی موم ها در آن

در این مرحله نیاز به یک قابلمه دارید. توصیه ما استفاده از قابلمه ای است برای آشپزی کردن به آن نیازی ندارید. حتما می دانید که قابلمه به منظور ذوب کردن موم ها، نیاز است. بهتر است از قابلمه ای استفاده کنید که دهانه دار باشد تا بتوانید موم را پس از داغ شدن درون جا شمعی مورد نظرتان منتقل کنید.

  • قرار دادن قابلمه روی شعله کم اجاق گاز

این مرحله نوبت می رسد به ذوب کردن موم که حدودا 40 دقیقه زمان می برد. بدین منظور قابلمه ای که از پیش آماده کرده اید را روی شعله گاز بگذارید. دقت کنید که حتما شعله گاز را پس از داغ شدن قابلمه، کم کنید. این کار برای جلوگیری از سوختن موم انجام می شود. پس از ریختن موم درون قابلمه، هر چند وقت یک بار، موم را هم بزنید تا از چسبیدن ذرات آن به هم جلوگیری شود.

  • آماده کردن جاشمعی مناسب، در حین ذوب شدن موم

در فاصله ذوب شدن موم که حدودا 40 دقیقا طول می کشد، شما فرصت دارید تا ظرف مورد نظری که می خواهید موم ذوب شده را در آن بریزید و فیتیله را آماده کنید. طریقه قرار دادن فیتیله بسیار مهم است. بدین منظور می توانید از یک مداد کمک بگیرید و فیتیله را به مداد ببندید و مداد را به صورت افقی در سر ظرف خود قرار دهید. در این صورت، فیتیله دقیقا در مرکز و کف ظرف به صورت سرپا قرار می گیرید.

133

  • هم زدن موم ها برای ذوب شدن کامل تکه های موم

دقت کنید که هم زدن موم برای ذوب شدن کامل تکه های آن بسیار مهم است و حتما به این مورد توجه نمایید. در ضمن اضافه کردن رنگ و رایحه به بهتر شدن رنگ و بوی شمع کمک می کند. بدین منظور می توانید دستور العمل روی بسته بندی رایحه و رنگ را مطالعه نمایید.

  • استفاده از صافی برای انتقال موم داغ به ظرف مورد نظر

برای نتیجه بهتر، از یک صافی کمک بگیرید تا از عبور ذرات و خرده های موم به داخل ظرف جلوگیری شود. پس حتما ابتدا موم داغ شده را از صافی عبور دهید و درون ظرف مورد نظر بریزد. این نکته ای است که شاید خیلی از افراد به آن توجه ای نداشته باشند.

  • ریختن موم داغ به داخل جا شمعی

توجه نمایید که برای انتقال موم از درون قابلمه، حتما از دستکش فر استفاده کنید. چرا که قطرات موم بسیار داغ هستند و ممکن است دست را بسوزاند. در ضمن همان طور که گفتیم، حتما از قابلمه ای استفاده نمایید که دارای دهانه باشد. اگر قابلمه انتخاب شده دارای دهانه برای انتقال راحت موم به درون ظرف نیست، می توانید از یک ملاقه کوچک برای این کار استفاده نمایید. پس از انتقال موم به ظرفی که از قبل فیتیله آن را آماده کردید، جاشمعی را دریک مکان مسطح، دور از دسترس قرار دهید تا موم خشک شود.

نتیجه گیری

درست است که ساخت شمع کار ساده ای نیست و باید نکات و ترفندهای لازم برای ساخت آن را بدانید، اما همانطور که در بخش “ساخت شمع خانگی با شمع های سوخته” آموزش داده شد، می توانید با کمترین هزینه، اقدام به ساخت آن نمایید. فارغ از همه اینها، انجام کارهای هنری و ساخت لوازم تزئینی حس و حال فوق العاده ای خوبی به انسان می دهد. با این کار، می توان برای لحظاتی هم که شده از همهمه و تنش های زندگی روزمره به دور بود. در صورتی که تجربه ساخت این اکسسوری زیبا و کاربردی را دارید، خوشحال می شویم نکات و ترفندهای شمع‌سازی را با مخاطبان برف پاییزه به اشتراک بگذارید.

اما در صورتی که عاشق شمع هستید و اما علاقه و فرصت ساخت آن را ندارید، کافی است سری به فروشگاه اینترنتی برف پاییزه بزنید، انواع و اقسام شمعها و دیگر اکسسوری های خانگی را می توانید در این فروشگاه مشاهده نمایید که قطعا عاشقشان خواهید شد.

4.4/5 - (13 امتیاز)
بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *