آموزش های کاربردی

ساخت شمع خانگی با شمع های سوخته

ساخت شمع خانگی با شمع های سوخته

بعضی اوقات چیزهای که به نظر باید دور ریخته شوند، استفاده های زیادی دارند. در واقع، ضرب المثل” آن چیز که خوار آید، روزی به کار آید ” در اینجا مصداق دارد. وسایل به ظاهر بی مصرف، یک روزی ممکن است بیشترین کارایی را داشته باشند. پس باقی مانده شمعهای سوخته خود را دور نیندازید و آنها را نگهداری کنید. چرا که در این مقاله به شما آموزش خواهیم داد که چگونه با استفاده از آنها، شمع‌های جدید و زیبا بسازید. از این شمع‌های زیبا می توانید در طول روز استفاده کنید، آنها را روی میز شام بگذارید و یا با اضافه کردن رایحه دلخواه در هنگام ساخت آن، شمعی معطر بسازید و فضای مورد نظرتان را خوش عطر و بو کنید و حال و هوای خانه را عوض کنید و علاوه بر عطر و بویی که دارند از تلالو نور لرزان آن لذت ببرید.

واقعا روشن کردن شمع به جای استفاده از لامپ های متعدد، آرامش عجیبی به همراه دارد که برای رهایی از یک روز پر استرس می تواند گزینه خوبی باشد. کافی است یک بار امتحان کنید. شاید برایتان جالب باشد که بدانید از شمعها برای درمان بیماری های روحی و جسمی نیز استفاده می کنند که با آن شمع تراپی گفته می شود. دوری از استرس و احساسات منفی، درمان افسردگی، جذب موفقیت و سلامتی تنها بخشی از فواید این روش درمانی است. برای اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله مربوطه مراجعه نمایید. و اما در ادامه با ما همراه باشید تا به شما مراحل انجام کار را آموزش دهیم.

آموزش بازسازی شمع های کهنه

  • جمع آوری شمع‌های استفاده شده

در ابتدا و برای شروع کار، لازم است شمع‌های کهنه ای که دارید، جمع آوری کنید و یا می توانید مدل های ارزان قیمت و تخفیف دار را خریداری نمایید. در صورت تمایل می توانید آنها را بر اساس رنگ، از یکدیگر تفکیک کنید. سپس کاری که باید انجام دهید این است که از یک پیچگوشتی و یا چاقو کمک بگیرید و شروع به تکه تکه کردن موم ها نمایید و فیتیله ها را خارج و موم ها را درون ظرف دربسته بریزید تا در زمان استفاده، کاملا در دسترس و آماده باشند.

134

  • خرید ابزار و لوازم مورد نیاز

در مقاله ای با عنوان ” ضروری ترین لوازم شمع سازی ” تمامی ابزار و لوازمی که برای این کار نیاز دارید، آمده است. در واقع تمامی این لوازم را می توانید از فروشگاه ها تهیه نمایید. فیتیله، ظرف مخصوص یا قالب و … از جمله این ابزارها و لوازم ها می باشند. به طور کلی برای ساخت با موم های آماده نیز می توانید، مقاله با عنوان “ مراحل ساخت شمع در خانه ” را مطالعه نمایید و اطلاعات لازم در این زمینه را کسب کنید. دستور العمل های مطرح شده در مقاله مذکور، ساده ترین روش ساخت می باشد.

  • استفاده از یک قابلمه بزرگ و جای دادن تمامی موم ها در آن

در این مرحله نیاز به یک قابلمه دارید. توصیه ما استفاده از قابلمه ای است برای آشپزی کردن به آن نیازی ندارید. حتما می دانید که قابلمه به منظور ذوب کردن موم ها، نیاز است. بهتر است از قابلمه ای استفاده کنید که دهانه دار باشد تا بتوانید موم را پس از داغ شدن درون جا شمعی مورد نظرتان منتقل کنید.

  • قرار دادن قابلمه روی شعله کم اجاق گاز

این مرحله نوبت می رسد به ذوب کردن موم که حدودا 40 دقیقه زمان می برد. بدین منظور قابلمه ای که از پیش آماده کرده اید را روی شعله گاز بگذارید. دقت کنید که حتما شعله گاز را پس از داغ شدن قابلمه، کم کنید. این کار برای جلوگیری از سوختن موم انجام می شود. پس از ریختن موم درون قابلمه، هر چند وقت یک بار، موم را هم بزنید تا از چسبیدن ذرات آن به هم جلوگیری شود.

  • آماده کردن جاشمعی مناسب، در حین ذوب شدن موم

در فاصله ذوب شدن موم که حدودا 40 دقیقا طول می کشد، شما فرصت دارید تا ظرف مورد نظری که می خواهید موم ذوب شده را در آن بریزید و فیتیله را آماده کنید. طریقه قرار دادن فیتیله بسیار مهم است. بدین منظور می توانید از یک مداد کمک بگیرید و فیتیله را به مداد ببندید و مداد را به صورت افقی در سر ظرف خود قرار دهید. در این صورت، فیتیله دقیقا در مرکز و کف ظرف به صورت سرپا قرار می گیرید.

133

  • هم زدن موم ها برای ذوب شدن کامل تکه های موم

دقت کنید که هم زدن موم برای ذوب شدن کامل تکه های آن بسیار مهم است و حتما به این مورد توجه نمایید. در ضمن اضافه کردن رنگ و رایحه به بهتر شدن رنگ و بوی شمع کمک می کند. بدین منظور می توانید دستور العمل روی بسته بندی رایحه و رنگ را مطالعه نمایید.

  • استفاده از صافی برای انتقال موم داغ به ظرف مورد نظر

برای نتیجه بهتر، از یک صافی کمک بگیرید تا از عبور ذرات و خرده های موم به داخل ظرف جلوگیری شود. پس حتما ابتدا موم داغ شده را از صافی عبور دهید و درون ظرف مورد نظر بریزد. این نکته ای است که شاید خیلی از افراد به آن توجه ای نداشته باشند.

  • ریختن موم داغ به داخل جا شمعی

توجه نمایید که برای انتقال موم از درون قابلمه، حتما از دستکش فر استفاده کنید. چرا که قطرات موم بسیار داغ هستند و ممکن است دست را بسوزاند. در ضمن همان طور که گفتیم، حتما از قابلمه ای استفاده نمایید که دارای دهانه باشد. اگر قابلمه انتخاب شده دارای دهانه برای انتقال راحت موم به درون ظرف نیست، می توانید از یک ملاقه کوچک برای این کار استفاده نمایید. پس از انتقال موم به ظرفی که از قبل فیتیله آن را آماده کردید، جاشمعی را دریک مکان مسطح، دور از دسترس قرار دهید تا موم خشک شود.

نتیجه گیری

ساخت شمع در خانه، کار سخت و پیچیده ای نیست و همانطور که مشاهده نمودید، می توانید با کمترین هزینه، اقدام به ساخت آن نمایید. فارغ از همه اینها، انجام کارهای هنری و ساخت لوازم تزئینی حس و حال فوق العاده ای خوبی به انسان می دهد. با این کار، می توان برای لحظاتی هم که شده از همهمه و تنش های زندگی روزمره به دور بود. اما در صورتی که عاشق شمع هستید و اما علاقه و فرصت ساخت آن را ندارید، کافی است سری به فروشگاه اینترنتی برف پاییزه بزنید، انواع و اقسام شمعها و دیگر اکسسوری های خانگی را می توانید در این فروشگاه مشاهده نمایید که قطعا عاشقشان خواهید شد.

 

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *