آموزش های کاربردی

ساخت شمع در خانه

ساخت شمع در خانه

در حالی که شمع‌ها به فضا گرما و نور می‌ بخشند و فضا را گرم و دلنشین و زیبا می کنند اما برخی از آنها دوام زیادی ندارند و گران قیمت نیز هستند و بدین جهت تمایلی برای خرید آنها ندارید اما شما می توانید به راحتی در خانه آن را درست کنید تنها با چند لوازم ساده و داشتن دانش درست کردن آن.
اگرچه انواع مختلفی از شمعها وجود دارند، اما همه آنها از سه جزء اصلی یعنی: موم، فتیله و ظرف تشکیل شده اند. شما می توانید شمعهای معطر نیز بسازید اما اگر به عطر حساس هستید، آن را کنار بگذارید و اگر نگران تمیز نگه داشتن هوای خانه تان تا حد امکان هستید، بهتر است از موم سویا استفاده کنید.
پس ازآنکه برای اولین بار، شمعی زیبا برای خود ساختید و طرز درست کردن آن را به طور کامل فرا گرفتید، می توانید انواع مختلفی از آن را بسازید. فقط باید توجه نمایید که انتخاب موم و فیتیله مناسب برای ساخت هر شمعی خیلی مهم است.

درست کردن شمع در خانه

شاید افرادی را دیده اید که به صورت حرفه ای شمع سازی می کنند، لوازم و تجهیزات زیادی دارند از رنگ ها، عطرها و ظرف ها و موم های مختلفی استفاده می کنند اما شما که به تازگی قرار است این کار را انجام دهید، در ابتدای کار نیازی به صرف هزینه زیاد برای خرید این تجهیزات نیست و بعد ازکسب مهارت لازم در این زمینه و برای ساخت مدل های زیبا و تنوع می توانید به سراغ لوازم دیگر بروید. پس در ابتدای کار کافی است موارد زیر را تهیه و آماده کنید:

درست کردن شمع در خانه

۱. موم

اولین و مهمترین ماده برای ساخت شمعها، موم است. پارافین موم سنتی و ارزان قیمتی است که افزودن و رنگ و عطر دلخواه به آن بسیار راحت است. اما ایرادی که این ماده دارد، این است که از نفت درست شده و ممکن است سمی باشد.
موم سویا که از روغن سویا تهیه شده است، به راحتی پذیرای رنگ و رایحه دلخواه شماست و ممکن است در برخی موارد این موم ها حاوی پارافین نیز باشند یعنی موم ترکیب پارافین و سویا که خیلی بهتر از پارافین خالص می باشد.
موم عسل طبیعی نیزمیتواند گزینه انتخابی برای شما باشد که از موم های قدیمی و گران قیمتی از زنبور عسل است. نکته قابل توجه در استفاده از این نوع موم ها این است که نمیتوان به آن عطری اضافه نمود.
در صورت انتخاب هر یک از مواد بالا، برای ذوب سریع تر می بایست آنها را به قطعات کوچک در آورید برای این کار می توانید از یک چاقوی تیز کمک بگیرید.

۲. فتیله

در انتخاب این مورد باید دقت کنید. فیتیله ضخیم مناسب کار شماست. در غیر این صورت ممکن است کار، خوب از آب در نیاید. در واقع قطر آن مهم است نه طول آن. چرا که اگر طول بلند باشد، به راحتی می توان آن را کوتاه کرد.

3. ظرفی برای ذوب موم

در این بخش از کار باید به سراغ انتخاب ظرفی رفت که بتوان با استفاده از آن، موم را ذوب نمود. ظرف مخصوص این کار در بازار موجود می باشد اما الزامی برای خرید آن وجود ندارد و به راحتی می توان ظرفی که موم در آن قرار دارد را در قابلمه آب جوش قرار داده تا به آرامی ذوب شود.

4. ظرف شمع

ظرفی را بدین منظور انتخاب کنید تا مقاومت بالا در برابر گرما داشته باشد. این مورد سلیقه ای است. می‌توانید آن را خریداری نمایید یا از ظروف شیشه ای مانند شیشه مربا استفاده نمایید. انتخاب با شماست.

5. دماسنج

با این وسیله می توانید دمای موم را اندازه گیری کنید تا به محض رسیدن دمای موم به دمای ایده آل، آن را به ظرف مخصوص منتقل نمایید. یا با استفاده از آن زمان استفاده از عطر را مشخص کنید. بدین منظور حتما دستور العمل روی موم را مطالعه نمایید.

6. قاشق چوبی

با قاشق چوبی، می توانید موم را به‌ هم زده و آن را به تکه‌های کوچک تر برای ذوب شدن سریع تر آماده کنید.

مراحل ساخت شمع در خانه

قبل از شروع کار، مکان مخصوصی برای کار انتخاب کنید تا تمامی لوازم مورد نیاز خود را در دسترس قرار دهید چرا که سرعت و روند انجام کار طوری خواهد بود که به سرعت به این لوازم نیاز پیدا خواهید کرد.از همان ابتدای کار، در صورتی که موم بر روی لوازم و میز یا هر چیز دیگه ای ریخت،سریع آنها را قبل از خشک شدن ، با دستمال پاک کنید. بهتر است قبل از شروع، سطح مورد نظر را با یک روزنامه بپوشانید.

مراحل ساخت شمع در خانه

مرحله اول: ذوب کردن موم

برای ذوب کردن موم به یک قابلمه آب جوش نیاز دارید تا ظرف کوچکی که موم در آن قرار دارد را داخل قابلمه گذاشته تا ذوب شود. از قاشق چوبی برای هم زدن موم و در صورت لازم خرد کردن تکه های بزرگ کمک بگیرید. بعد از 10 الی 15 دقیقه موم کاملا ذوب می شود. کاری که شما باید انجام دهید اندازه گیری دمای موم است وقتی که به دمای 76 درجه سانتیگراد رسید آن را از روی حرارت بردارید.

مرحله دوم: چسباندن فیتیله به قالب

در حالی که موم در حال ذوب شدن است به سراغ فیتیله و ظرف مورد نظر رفته و آن را در مرکز ظرف بچسبانید. معمولا فیتیله ها برچسبی دارند که به راحتی می توانید آن را بچسبانید اما اگر برچسب نداشت می توانید زبانه آن را در موم ذوب شده قرار داده و آنر را سریعا بچسبانید.

مرحله سوم: ریختن موم در ظرف

این مرحله بسیار مهم است و باید به دمای موم دقت کنید تا به حدود 55-60 درجه سانتیگراد برسد. اگر خیلی داغ باشد، سبب ذوب شدن فیتیله خواهد شد. پس کاری که باید انجام دهید این است که مرتب دمای موم را اندازه گیری کنید تا به دمای مورد نظر برسد. سپس آن را در ظرف مورد نظر بریزید.

مرحله چهارم: خنک شدن شمع

برای اینکه کاملا خنک شود، چند ساعت باید صبر کنید. بعد از خنک شدن احتمال دارد، سوراخی در وسط آن ایجاد می شود، نگران این موضوع نباشید. از همان ابتدا مقداری موم را بدین منظور نگه دارید تا فرورفتگی های ایجاد شده را پر کنید.

مرحله پنجم: کوتاه کردن فیتیله

کوتاه کردن و متناسب کردن فیتیله بدین علت انجام می شود که اگر خیلی بلند باشد، باعث می شود، بد بسوزد.

نتیجه گیری

حالا که با لوازم ضروری شمع سازی و مراحل ساخت آن آشنا شدید، بهتر است دست به کار شوید و شمعی زیبا در خانه بسازید. البته می توانید با مطالعه مقاله “ساخت شمع عطری در خانه” ساخت این نوع شمعها را نیز امتحان کنید. لطفا نظرات و پیشنهادات خود را در قسمت دیدگاه ها، با ما و مخاطبانمان به اشتراک بگذارید.

لطفا امتیاز دهید
بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *