آموزش های کاربردی

چگونه شمع مایع بسازیم

چگونه شمع مایع بسازیم

ساخت شمع مایع در عین حال که از کارهای تزئینی زیبا به شمار می رود و در واقع از کارهای هنری ماندگاری است که می توانید از ساختن و استفاده از آن نهایت لذت را ببرید، برای تزئین میز شام، در مناسب های تولد و سالگرد و … از آن استفاده کنید، ساخت آن بسیار ساده و راحت است و در ضمن متریال های مورد نیاز برای ساخت آن نیز ساده و قابل دسترس می باشد. از ویژگی های خوب آنها برخلاف سایر شمعها این است که سوختن آنها بدون دود است و در واقع هیچ دوده ای برجای نمی گذارند.

اما نکته مهمی که باید توجه نمایید این است که ظرف انتخابی برای این کار، می بایست نشکن باشد و ترک نخورد و نشتی نیز نداشته باشد. می توانید از بطری های قدیمی، گلدان ها، شیشه ها یا هر ظرف شیشه ای مقاوم در برابر حرارت استفاده کنید.

بهترین گزینه ظروف پیرکس هستند که تمامی ویژگی های ذکر شده را دارند. در ضمن با چسباندن لوازم تزئینی به ظرف شیشه ای می توانید آن را زیباتر کنید برای این کار دستتان باز است و می توانید ابتکار عمل به خرج دهید و شمعتان را به دلخواه خودتتان تزئین کنید. به عنوان مثال می توانید از عروسک های زیبا یا از صدف و گوش ماهی و مهره، گل های خشک و هر چیز زیبای دیگر استفاده کنید.

 

خرید شمع مایع پیرکس برف پاییزه

 

آموزش ساخت شمع مایع

آموزش ساخت شمع مایع

وسایل موردنیاز:

آب، رنگ نساجی، لوازم تزئینی، روغن شمع مایع، فتیله، پایه فیتیله، طلق، شابلون و ظرف مخصوص

مراحل ساخت:

 1. با استفاده از یک شابلون ساده، روی طلق، یک دایره بکشید. کار بسیار ساده ای است اما فقط باید به اندازه قطر ظرف توجه نمایید و دایره ای که می کشید، می‌بایست کوچکتر از دهانه ظرف باشد. به عنوان مثال اگر ظرف انتخابی دهانه ای حدود 8 سانتیمتر دارد، می بایست دایره ای که روی طلق می کشید، قطری حدود 6 سانتمتر داشته باشد. وظیفه ای که طلق و واقع دایره طلقی انجام می دهد این است که فیتیله را که در واقع هادی ماده سوختی است، روی سطح روغن نگه می دارد.
 2. حالا کاری که باید انجام دهید این است که مرکز دایره را پیدا کرده و با یک سوزن یا با هر چیز دیگر آن را سوراخ کنید. سوراخ ایجاد شده در مرکز دایره و در واقع محل جای دادن فیتیله است. به این صورت که فیتیله را از مرکز دایره رد کنید.
 3. برای راحتتر جای دادن فیتیله در مرکز طلق و ثابت نگه داشتن آن، می توانید از پایه فیتیله استفاده کنید. این وسیله قطعه کوچک فلزی است که بیشتر در ساخت شمع وارمر استفاده می شود. طرز استفاده از این پایه فیتیله به این صورت است که آن را از مرکز دایره طلقی که ایجاد کردید، رد می کنید. حالا دیگر به راحتی می توانید فیتلیه را از داخل آن عبور دهید. بعد از عبور دادن فیتیله، از یک انبردست کمک گرفته و نوک پایه فیتیله را سفت کنید تا فیتیله را ثابت نگه دارد.پایه فیتیله برای ساخت شمع مایع
 4. بهتر است از فتیله مخصوص و ضخیم برای شمع‌سازی استفاده کنید و یا از نخی که در صد پنبه آن زیاد باشد. به این دلیل که هر چقدر درصد پنبه آن بیشتر باشد، هادی خوبی برای ماده سوختی خواهد بود.
 5. روغنی که معمولا برای ساخت این نوع شمعها استفاده می شود، پارافین مایع می باشد، اما شما می توانید از روغن های دیگری مانند روغن های گیاهی معطر استفاده کنید که هم بوی مطبوعی دارند و  بدون دود می باشند و هم ماندگاری و مدت زمان سوخت بالایی دارند. در ضمن به سلامتی نیز آسیب نمی زنند. به دلیل اینکه از مواد طبیعی ساخته شده اند.
 6. ابتدا یک ظرف مخصوص برای این کار انتخاب کنید، ظرفی که صد در صد نشکن بوده و ترکی روی آن وجود نداشته باشد. بهتر است از ظروف پیرکس استفاده کنید.
 7. سپس یک مقدار رنگ نساجی (رنگی که با آن پارچه را رنگ می کنند) درون ظرف مورد نظر ریخته و سپس آب را اضافه کنید. دلیل استفاده از آب این است که سطح کار را بالا بیاورد و دوما رنگ مورد نظر را رقیق تر و شفاف تر کند.ساخت شمع مایع در خانه
 8. در این مرحله پارافین مایع یا روغن گیاهی معطر را به آب اضافه کنید. مقدار ماده سوختی می بایست حدودا یک سانت یا نیم سانت روی سطح آب را بپوشاند.
 9. در نهایت طلق و فیتیله ای که آماده کردید را روی سطح کار قرار دهید.
 10. توجه داشته باشید که اندازه فیتیله معمولا باید حدود 3 میلیمتر باشد. چرا که در صورت بلندتر بودن باعث ایجاد دود می شود.
 11. می توانید در کار خود خلاقیت به خرج دهید و از شن ریزه، ستاره دریایی یا گوش ماهی، تیله، اشیای پلاستیکی و یا هر شی تزئینی دیگر در ظرف مورد نظر خود استفاده کنید و کار خود را زیباتر کنید.
 12. توجه داشته باشید که از اشیای سبک استفاده نکنید به دلیل اینکه، روی سطح کار شناور می‌شوند.
 13. در صورتی که می خواهید از لوازم تزئینی استفاده کنید، ابتدا باید آنها را در ظرف مورد نظر گذاشته و سپس مراحل ساخت را دنبال کنید.

خرید شمع پیرکس مایع برف پاییزه

نتیجه گیری:

در این مقاله با چگونگی ساخت شمع مایع در خانه آشنا شدید و اکنون می توانید به راحتی این کار را در منزل انجام داده و در مناسبت های مختلف از آن استفاده کنید. توجه داشته باشد که سوخت آن با تنوع زیاد در رنگ و رایحه های مختلف را می توانید از فروشگاه برف پاییزه تهیه کنید. در ضمن می توانید ظروف پیرکس مخصوص این شمعها را که توسط مجموعه برف پاییزه در اشکال مختلف تولید شده اند را مشاهده و خرید نمایید. برای ساخت شمعهای معطر در خانه نیز می توانید به مقاله زیر مراجعه نمایید.

بیشتر بدانید:

ساخت شمع معطر در خانه

 

5/5 - (4 امتیاز)
بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *