آموزش های کاربردی

فواید بخور با عود

فواید بخور با عود

سوزاندن عودها از زمان‌های قدیم مرسوم بوده است و در فرهنگ های مختلف نظیر مصریان باستان، بابلی‌ها، چینی‌ها از این ماده خوش عطر و بو در مراسم های مختلف مذهبی، برای مراقبه و حتی رایحه‌درمانی استفاده می کردند. امروزه به دلیل فوایدی که از عود دست ساز کشف و بررسی شده است، استفاده از آنها دوباره در سراسر جهان رواج پیدا کرده است و افراد به دلایل مختلف، از سلامت روان گرفته تا تصفیه هوا و رایحه درمانی از آن استفاده می کنند.

برخی از افراد فقط سوزاندن این ماده خوشبو را به دلیل رایحه های دلپذیری که دارند، مورد استفاده قرار می دهند و شاید از فواید آنها بی اطلاع هستند. اما باید گفت که اگر چه رایحه و بوی خوش آنها، تنها یک مزیت از آنها محسوب می شود، اما همین یک مزیت نیز می تواند در جنبه های مختلف زندگی کمک کننده باشد و کیفیت زندگی شلوغ و پر استرس عصر جدید را بهبود ببخشد. چرا که عطر و بوی خوش، قدرت زیادی دارد و می تواند حالات ذهنی را تغییر دهد. اما برای شناخت دیگر فواید جالب این ماده خوشبو، مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید.

خواص بخور با عود

خواص سوزاندن عود

 • ذهن را آرام می کند

بسیاری از دوستداران این نوع محصولات خوش عطر، برای تسکین اضطراب، آن را می سوزانند و قرن هاست که در سراسر جهان  به دلیل قدرت آن در تأثیرگذاری بر حالات روحی استفاده می شود و اثر آرامش بخشی آن تقریباً فوری است! در عصر مدرن که آرامش بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد و  بیماری های مرتبط با اضطراب و استرس در زندگی روزمره رایج تر شده است، لذا حتی فقط یک بخور دادن 20 دقیقه ای  نیز می تواند بسیار اثر بخش و مفید باشد و این قدرت را دارد که اضطراب را از بین ببرد و حتی به عنوان یک داروی ضد افسردگی خفیف عمل کند. بدین منظور بهتر است عودی دست ساز با رایحه اسطوخودوس را امتحان کنید.

 • به مدیتیشن کمک می کند

از فواید دیگر سوزاندن این ماده خوشبو، کمک به مدیتیشن می باشد. به دلیل اثرات آرام بخشی که دارد، برای کمک به تمرینات تمرکز بسیار موثر است. در واقع طوری عمل می کند و تاثیر گذار است که می تواند به آرامش ذهن پراکنده کمک می کند و مدیتیشن را برای مبتدیان یا کسانی که مستعد پرت شدن حواس هستند آسان تر کند. خود رایحه حتی می تواند به عنوان نقطه تمرکز استفاده شود.

 • تمرکز را افزایش می دهد

در بخش مدیتیشن اشاره کردیم که سوزاندن این محصولات به خصوص نوع دستساز برای تمرکز ذهن عالی عمل می کند اما اعتقاد بر این است که برخی از رایحه‌ها تاثیر بیشتری در تمرکز نسبت به بقیه روایح دارند. برای مثال، رایحه‌ نشاط‌آور و نیروبخش مانند دارچین برای کمک به تمرکز عالی هستند. در واقع در حین مطالعه، کاری که نیاز به تمرکز دارد، بسیار اثرگذار است و کمک می‌کند تا فرد در همان حالت باقی بماند و حواس‌پرتی را محدود می کند.

 • خلاقیت را تقویت می کند

هنرمندان، نویسندگان، نوازندگان همگی می توانند از این ماده خوشبو در حین خلق اثر، استفاده کنند. عوها به دلیل خاصیت آرامش بخشی و کمک به تمرکزی که دارند، می توانند خلاقیت را نیز تقویت کنند. به عنوان مثال یک نقاش، می تواند با سوزاندن عود در حین خلق اثر، تاثیرات زیادی از رایحه های مختلفی که در فضا پخش می شود، بگیرد، شاید در انتخاب چیزی که قرار است نقاشی کند، اثر بگذارد و یا در  انتخاب رنگ هایی تاثیر گذار باشد. شاید شما جزو افرادی باشید که از بوی این محصولات بیزارید، پس بهتر است، روشن کردن یک شمع معطر را امتحان کنید و همان حس و حال را به وجود بیاورید.

 • تصفیه کننده هوا و از بین بردن بوی بد می باشد

مدل های با کیفیت بالا و دستساز، به عنوان تصفیه کننده هوا نیز می توانند مورد استفاده قرار گیرند. مطالعات زیادی در این باره شده است که نشان می دهد دود آنها، خواص ضد باکتریایی دارد که باعث کاهش 94 درصدی باکتری های موجود در هوا می شود. در واقع قادر است باکتری های مضر گیاهی و انسانی را در یک اتاق بسته از بین ببرد. در ضمن برای کنترل آفات حشرات نیز عالی است. پشه ها و مگس ها به طور طبیعی توسط دود حاصل از آنها دفع می شوند و بنابراین یک راه عالی برای خلاص شدن از شر پشه های مزاحم را شناختید. اما توجه داشته باشید که همه آنها این اثر را ندارند و کیفیت بسیار مهم است. لذا از محصولات بی کیفیت که حاوی اسانس و مواد غیرطبیعی است، خودداری کنید. از فروشگاه اینترنتی برف پاییزه می توانید انواع مدل های بهداشتی و باکیفیت را خریداری نمایید.

خواص سوزاندن عود

 • به عنوان داروی طبیعی تقویت‌کننده جنسی عمل می کند

برخی از رایحه ها هستند که تاثیر زیادی بر خلق و خو می گذارند مثل رایحه  وانیل و گل رز که به عنوان داروهای تقویت‌کننده جنسی طبیعی نیز شناخته شده‌اند. مطالعات متعددی بر روی افزایش میل جنسی و استفاده از اسانس و روغن‌های ضروری انجام شده است که نشان می دهد هیچ رابطه مستقیمی بین رایحه و برانگیختگی جنسی وجود ندارد. در واقع برخی رایحه‌ها جریان خون را افزایش می‌دهند، مناطقی از مغز را که مرتبط با برانگیختگی و آرامش است، تحریک می‌کنند. بدین منظور استفاده از عودها، شمع های معطر و حتی خوشبوکننده هوا می تواند در  ایجاد یک فضای رمانتیک موثر باشد.

 • به خواب راحت کمک می کند

سوزاندن محصولی با رایحه اسطوخودوس یا حتی مریم گلی سفید قبل از خواب می تواند راهی عالی برای بهبود کیفیت خواب و کاهش بی خوابی باشد. تنظیم یک برنامه روتین شبانه بدین منظور، می تواند به داشتن یک خواب خوب و راحت کمک کند.

 • اثر آرام بخشی دارد

بسیاری از عطرها علاوه بر نشاط آور بودن، می توانند به ما در لحظه حال کمک کنند. و اثر آرام بخشی داشته باشند. بدین منظور  رایحه‌هایی مانند گل رز می تواند بهترین گزینه باشد.

 • افزایش دهنده سروتونین می باشد

از آنجایی که سوزاندن این ماده با رایحه ملایم و آرامبخش، باعث کاهش سطح استرس و ایجاد روحیه آرامش و ترمیم می‌شود، لذا می‌تواند فواید دارویی داشته باشد، به‌ویژه وقتی صحبت از بهبود کیفیت سلامت روان باشد.

 • باعث برانگیختن خاطرات و احساسات گذشته می شود

از آنجایی که حس بویایی، ارتباط نزدیکی با حافظه دارد لذا می توانند راه عالی برای برانگیختن خاطرات و احساسات گذشته باشند. به عنوان مثال رایحه گل رز می تواند شما را به یاد مکان یا شخصی بیندازد که اکنون دلتنگ آن هستید.

 • برای انجام تمرینات یوگا مناسب می باشد

سوزاندن عودها، یک همراه عالی برای جلسات یوگا بوده و فواید معنوی خود را دارد و در واقع  راهی عالی برای ایجاد روحیه درون نگری می باشد.

خواص عود

خواص برخی از عودها

 1. خورشید: انرژی و سرزندگی
 2. جنگل: حس صافی و سکوت درونی
 3. کندر: شادی، ایجاد یک فضای معنوی
 4. توت فرنگی: عشق، شانس و دوستی
 5. مشک: افزایش هوشیاری ذهنی، جذب قدرت
 6. کهربا یا عمبر: انرژی و آرزوی موفقیت، تمرکز و مراقبه
 7. سیب سبز: جوان کننده، طراوت وتازگی روح و جسم
 8. نعنا هندی: صلح عاطفی، ایجاد و افزایش میل جنسی
 9. صندل: مدیتیشن، ارتقاء معنویت و موفقیت، آرامش ذهن
 10. وانیل: کاهش ترس و واهمه، کاهش افسردگی، آرامبخش
 11. نارگیل: محافظت، باروری، حذف موانع و رسیدن به موفقیت
 12. ماه: رایحه‌ای خنک و آرام بخش، آرامش اعصاب، آرامش ذهن
 13. شاهدانه: داشتن حس موفقیت، شاداب کننده، ضدافسردگی، ضد استرس
 14. یاس: ایجاد یک فضای عاشقانه، رفع اختلالات خلق و خوی، رفع استرس و اضطراب
 15. هفت شیر آفریقا: رفع فشارهای عصبی، ضد استرس و اضطراب، تقویت کننده اعصاب
 16. کاج: دفع انرژی های منفی، دفع اشخاص فوق العاده بد، رفع استرس، پاک کننده محیط
 17. اسطوخودوس یا لوندر: آرام بخش، تسکین اضطراب، ضد عفونی کننده، ضد تشنج ، ضد ویروس
 18. باران جنگل:  شاداب‌کننده و نشاط آور، افزایش حافظه، خواص آرامش بخشی، افزایش حس قدرت
 19. رز: آرامش بخش، رفع اختلالات خلق و خوی، ضد استرس و اضطراب، رفع کابوس شبانه و رفع افسردگی
 20. دارچین: رفاه ، پول و ثروت، ضد باکتری و ضدعفونی نمودن محیط، رفع سوء هاضمه، سرزندگی و گردش خون
1.7/5 - (3 امتیاز)
بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *