دانستنی های عمومی

خواص عود در اسلام

خواص عود در اسلام

عود یا داربوی یکی از کهن ترین موادی است که برای خوشبو کردن هوای محیط و همچنین ضدعفونی کردن البسه و هوا از آن استفاده می شده است. این محصول که اغلب با بریدن چوب درختان خاص هندی و چینی بدست می آمده است، از دیرباز در میان ملت های باستانی منطقه خاورمیانه و بین النهرین مورد استفاده بوده است. از برگزاری مراسم های مذهبی و معطر کردن فضا تا دور کردن ارواح خبیثه و عطرآگین کردن لباس ها، عود کاربردهای فراوانی داشته و همواره مورد توجه بوده است.

این توجه پس از ظهور اسلام نیز کمرنگ نشد. بسیاری از اعراب پیش از اسلام از انواع مختلف این ماده به طور روزمره استفاده می کردند و پس از رواج این دین در میانشان نه تنها آن را کنار نگذاشتند، بلکه با رشد فرهنگی، افزایش دسترسی ساکنین شبه جزیره عربستان به منابع و مسیرهای تجاری گسترده تر و ارتباط با سرزمین های دوردست، بهره گیری از عودها بدل به یکی از سنت های اسلامی شد که تا قرن ها بعد هم ادامه پیدا کرد. این ماده در کنار مشک به عنوان ماده معطر رواج یافت و بخش عمده ای از جامعه از آن بهره برداری می نمودند. طب سنتی نیز نیم نگاهی به آن داشته است و در برخی موارد استفاده از آن را برای درمان بیماری های معینی پیشنهاد می کند.

در این مطلب به خواص ذکر شده برای عود در اسلام می پردازیم و تلاش می کنیم تا با تکیه بر منابع و روایات معتبر، مواردی که توصیه به بهره برداری از این محصول شده است مطرح نماییم. دقت داشته باشید که برخی از این روایات به پیامبر اسلام (ص) مربوطند که مشترکاً از اعتبار منابع متعدد اهل تسنن و اهل شیعه بهره می برند، در حالی که برخی دیگر مربوط به امامان شیعه بوده و صرفاً در زمره منابع شیعه ذکر شده اند. با ما همراه باشید.

استفاده از عود در طب سنتی و اسلامی

استفاده از عود طبق روایات

بنابر روایات و متونی که توسط مورخان اسلامی جمع آوری شده است، به کارگیری عودهای مختلف همواره در میان شخصیت های مذهبی شناخته شده اسلام رواج داشته است. در بحار نقل شده است که پیامبر اسلام (ص) با سوزاندن عودهای قماری، هوای محیط را خوشبو و آن را تزکیه می کرده است. قمار یکی از نقاطی است که در آن دوران به داشتن عودهای خوشبو و باکیفیت مشهور بوده است. همچنین در متون اسلامی ذکر شده است که عودهای هندی هفت نوع کاربرد درمانی نیز دارند.
امامان شیعه هم طبق منابع مختلف علاقه خاصی به بهره برداری از این مواد خوشبو کننده داشته اند که به خصوص در مورد امام صادق (ع)، امام کاظم (ع) و امام رضا (ع) ذکر شده است.
از امام صادق (ع) توصیه به گرفتن البسه در معرض دود عودها و همچنین بخور دادن آنها با این دود به منظور خوشبو کردن آنها ذکر شده است. همچنین مکارم الاخلاق ذکر می کند که ایشان بخور دادن لباس در این دود را بخشی از تحفه مرد روزه دار دانسته اند.
روایت شده است که امام کاظم (ع) در هنگام خروج از حمام از عودسوز برای خوشبو نمودن خود استفاده می نمود و اصحاب وی مانند ابن جهم نیز استنشاق رایحه این مواد را در حضور امام (ع) تأیید کرده اند. بنابراین به کارگیری این محصولات به عنوان عطر نیز در اسلام مورد تأیید است.
عیون اخبار الرضا و مکارم الاخلاق نیز مشترکاً روایت بخور امام رضا (ع) با عودهندی و پس از آن افزودن گلاب و مشک برای معطرسازی را روایت نموده اند.

استفاده از عود طبق روایات اسلامی

عود در طب سنتی و اسلامی

در طب سنتی به رایحه درمانی به عنوان یک روش درمان بسیار موثر نگاه می شود و به کار بردن عودها به این منظور نیز رواج فراوانی دارد. سوزاندن این مواد برای جلوگیری از استرس، تمدد اعصاب، آرامش بخشی، رفع خستگی و افزایش تمرکز کاربرد دارد.
مهمترین نمونه هایی که از دیرباز برای مصارف مختلف استفاده می شده است عبارتند از:

  • دارچین: گرمابخش و ضدنفخ بوده و برای درمان سرماخوردگی، سوء هاضمه، رفع بی اشتهایی و افزایش سرزندگی به کار می رود.
  • مشک: بوی عرفانی آن منحصر به فرد است و به هوشیاری ذهنی منجر می شود. همان طور که پیش از این در این خصوص بحث کردیم، مشک در کنار انواع عودها در بسیاری از روایات نام برده شده است.
  • چوب صندل: به طور ویژه برای آرامش اعصاب به کار می روند، اما در کنار آن تپش قلب را هم کاهش داده و به تنظیم تنفس کمک می کنند. اثر آنها بر روی جلوگیری از استرس و اضطراب نیز اثبات شده است.

نتیجه گیری:

برند برف پاییزه به عنوان تخصصی ترین مرکز فروش انواع عود شناخته می شود. این مجموعه با تولید  این محصولاتی مرغوب و باکیفیت، سعی در جلب رضایت دوستداران و طرفدارن این نوع محصولات دارد. انواع و اقسام این محصول را با رایحه های مختلف به همراه جاعودی های زیبا در این فروشگاه خواهید دید. در صورتی که تجربه خرید این نوع محصولات را ندارید و می خواهید برای اولین بار آن را امتحان کنید، پس ابتدا مقاله ” نکات مهم در خرید عود ” را مطالعه نمایید و اگر سوال دیگری در این خصوص دارید، حتما با مشاوران برف پاییزه تماس بگیرید یا از طریق گفتگوی آنلاین آن را مطرح نمایید.
دوستان و همراهان همیشگی برف پاییزه، لطفا در صورتی که تجربه ای در استفاده از این نوع محصولات خوش عطر و بو دارید، آن با ما و مخاطبانمان به اشتراک بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)
بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *