آموزه های یوگا

عود مراقبه چیست؟

عود مراقبه چیست

قبل از اینکه بدانید ” عود مراقبه چیست؟ ” ابتدا باید تعریف مراقبه یا مدیتیشن را بدانید که در واقع، عملی است که طی آن فرد ذهن خود را بر روی یک جسم، فکر یا عمل معین متمرکز می کند تا با تعلیم آگاهی و توجه خود، به یک وضعیت پایدار و آرام از نظر روحی، روانی و احساسی برسد. مدیتیشن به صورت خالص به عنوان یکی از اعمال مذهبی در ادیان و آیین های کهن در جای جای جهان شناخته شده است که شاید قدیمی ترین نمونه های آن در هند ثبت شده باشند. با این وجود، نمونه های مختلف آن با ویژگی های گوناگون اما اصول مشابه در اسلام، مسیحیت، یهودیت، تائوئیسم و بسیاری ادیان دیگر مشاهده شده است. اصطلاح مراقبه که در ایران به عنوان این لفظ به کار می رود، در واقع عبارتی است که صوفی ها برای توصیف نوع اسلامی آن به کار می بردند.

بیشتر بدانید:

تاریخچه استفاده از عود

تأثیر عود بر مراقبه

مدیتیشن به شدت برای کاهش استرس، نگرانی، افسردگی و درد مناسب بوده و آرامش، دقت، سلامت و اعتماد به نفس را تقویت می کند. اما افرادی که برای آرامش روحی و روانی و همچنین بهبود وضعیت ذهنی خود از این عمل استفاده می کنند، می دانند که حین یک جلسه ذهن انسان، به خصوص اگر به این فرآیند عادت نداشته باشد، به سرعت منحرف شده و درگیر رشته ای از افکار مختلف می شود که مخالف فلسفه اصلی این عمل است. عودها می توانند به شما کمک کنند که از این جهش ذهنی اجتناب کرده و بر روی یک موضوع معین متمرکز بمانید.به جز این، برای آرام کردن اعصاب، بهبود روحیه، آرامش ماهیچه ها و بالا بردن سطح انگیزه هم مناسبند که همگی به انجام مدیتیشن کمک می کند.

تأثیر عود بر مراقبه

بهترین عود برای مدیتیشن

رایحه های ملایم و آرامش بخش برای این عمل بسیار مناسب هستند و به شما کمک می کنند که به آرامش ذهنی مد نظرتان دست پیدا کنید. جدا از این تعریف، بهترین نتیجه را زمانی خواهید گرفت که از رایحه محبوب خود استفاده کنید. پس به طور کلی پیشنهاد می شود ابتدا رایحه مورد علاقه خودتان را در میان انواع مختلف موجود در بازار پیدا کرده و بعد تصمیم بگیرید که از کدام یک می‌خواهید برای مدیتیشن بهره ببرید.
با این وجود، خارج از اولویت دهی به انواع محبوبتان، دو رایحه معین به عنوان عودهای برتر برای این کار شناخته شده اند که عبارتند از:

 • کندر: کندر یکی از گیاهانی است که از دوران باستان برای تولید بوی خوش و آرامش روانی سوزانده شده است. قدیمی ترین قوم باستان که از این گیاه استفاده کرده است مصر بوده است که کندر را برای ایجاد فضای معنوی در معابد می سوزاندند. امروزه این گیاه که فرآورده های آن هم به صورت عود و هم به صورت روغن ضروری در دسترس است، همچنان به عنوان یکی از بهترین راه حل ها برای کاهش استرس و اضطراب و تسکین دردهای ذهنی شناخته می شود.
 • چوب صندل: رایحه صندل سابقه استفاده چند هزار ساله در معابد هند را دارد. این چوب که سوزاندن آن عطر سنگینی تولید می کند و به سرعت بر محیط غالب می شود، برای بیدار نگه داشتن ذهن، بهبود تمرکز و افزایش سطح هوشیاری کاربرد دارد و به کاهش پرخاشگری و کنترل خشم کمک می کند. برای اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله “ چوب صندل چیست ” مراجعه نمایید.

بهترین عود برای مراقبه

به جز این دو رایحه، چند رایحه دیگر هم وجود دارند که از آنها به عنوان عودهای آرامش بخش نام برده می شود و می توانند کمک فراوانی به بهبود مدیتیشن شما نمایند. مهمترین رایحه های دیگری که برای این منظور کاربرد دارند، شامل موارد زیر می شوند:

 • دارچین: رفع خستگی
 • یاس: کاهش فشار روحی
 • رز: آرامش بخش و شاداب کننده
 • مریم گلی: برطرف کننده خستگی و نشاط آور
 • اسطوخودوس: رفع خستگی، کاهش حواس پرتی و بهبود خواب

بیشتر بدانید:

عود مخصوص هر چاکرا

نکات استفاده از عودها برای مدیتیشن

نکاتی وجود دارد که حتما هنگام استفاده از انواع مختلف عودها باید به آنها توجه کنید:

 • اگر دچار آسم یا سینوزیت هستید، پیشنهاد می شود برای مدیتیشن از عودها کمک نگیرید.
 • تنفس بیش از حد دود آن،برای شش ها مضر است. بنابراین در هر جلسه مدیتیشن فقط از یک چوب استفاده کنید.
 • سعی کنید بیش از حد به آن نزدیک نشوید. استنشاق مستقیم دود آن در درازمدت برای شش های شما مضر خواهد بود.
 • گرچه پیچیدن رایحه های دلنشین در فضای خانه جذاب است، اما همواره سعی کنید تهویه مناسبی در محیط داشته باشید تا دود در اتاق ها جمع نشود.
 • چوب مخصوص این مواد برای مدت زمان طولانی داغ مانده و حتی وقتی که شعله واضحی ندارد، می تواند منجر به آتش سوزی شود. پس هنگام استفاده از این مواد، آنها را از دسترس کودکان دور نگه داشته و سعی کنید آنها را از پرده ها و دیگر اجسام اشتعال پذیر دور کنید.
 • بعضی افراد به رایحه های معینی حساسیت دارند. این مورد به خصوص برای کسانی که دچار حساسیت فصلی هستند، مصداق دارد. پس حتما قبل از استفاده از یک رایحه خاص آن را امتحان کنید تا مطمئن شوید که مشکلی نداشته باشید.

نکات استفاده از عودها برای مراقبه

4.9/5 - (16 امتیاز)
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *