دانستنی های عمومی

7 تفاوت ظروف چوبی راش و بامبو

تفاوت ظروف چوبی راش و بامبو

ظروف چوبی راش و بامبو یکی از محبوب ترین ظروف در بازار می باشند و لذا در این مقاله قصد داریم تفاوت این دو را از نظر جنس و کیفیت و کارایی و دیگر موارد بررسی نماییم. اما قبل از پرداختن به این موضوع، توضیح مختصر ی خواهیم داشت در رابطه با کشور سازنده و ویژگی های بامبو و راش. تا با شناخت اولیه آنها، بتوانید بهترین خرید را داشته باشید. پس در ادامه با برف پاییزه همراه باشید.

فهرست مطالب:

ظروف چوبی راش و بامبو ساخت کجا هستند؟

  • ظروف بامبو:

این ظروف از علف غول پیکری به نام بامبو ساخته می شوند و جالب است بدانید که بر خلاف تصور عموم، بامبو درخت نیست. هرچند بدنه ای شبیه به چوب دارد اما در واقع چوب نیست. محصولات تولید شده با بامبو، واراداتی هستند چرا که در ایران وجود ندارد.
علاوه بر ساخت ظروف، از بامبو برای ساخت مبلمان، پوشاک، مصالح ساختمانی و حتی تجهیزات پزشکی و .. نیز استفاده می کنند.

  • ظروف راش:

این محصولات، تولید داخل هستند و از درخت راش ساخته می شوند. البته ممکن است برخی از ظروف چوبی راش را در بازار با برندهای خارجی معرفی و به فروش برسانند اما توجه نمایید که این محصولات همگی ساخت ایران هستند.

ظروف بامبو بهتر است یا ظروف راش

بنر خرید محصولات چوبی برف پاییزه

ظروف بامبو بهتر است یا ظروف راش؟

در این بخش با تقاوت های این دو نوع محصول از لحاظ مقاومت و استحکام، سازگار بودن یا نبودن با محیط زیست، موارد استفاده از آنها و … آشنا خواهید شد. با مطالعه این بخش می توانید در مورد خرید محصولات چوبی ساخته شده از چوب راش و بامبو  به درستی تصمیم بگیرید و بهترین انتخاب را داشته باشید.

مقاومت در برابر آب:

بامبو: به دلیل اینکه از چوب ساخته نشده است و یک نوع علف است، مقاومت بیشتری نسبت به چوب راش دارد. اما باید توجه داشت که نباید به مدت طولانی با آب در تماس باشد.
راش: این چوب، آب را جذب می کند و به همین دلیل نباید در معرض آب قرار گیرد.

قابلیت شستشو:

بامبو: قابل شستشو هستند و به راحتی می توان آنها را با مایع ظرف شویی شستشو داد.
راش: قابل شستشو نیستند و به همین دلیل می بایست از یک پارچه نم برای تمیز کردن آنها، کمک گرفت.

بیشتر بدانید:

مزایا و معایب استفاده از ظروف بامبو

سازگاری با محیط زیست:

بامبو: گیاهی می باشد که با سرعت رشد می کند و بهترین جایگزین برای چوب در ساخت وسایل مختلف می باشد و به دلیل اینکه با استفاده کردن از آن، آسیبی به طبیعت وارد نمی شود، سازگار با محیط زیست است.
راش: امتیازی که به لحاظ سازگار بودن با محیط زیست می توان به محصولات چوبی راش داد، امتیاز ضعیفی می باشد. به دلیل اینکه مدت زمان زیای تولید می کشد تا درخت راش بالغ شود و استفاده از چوب هایی این چنینی یعنی تخریب جنگل و محیط زیست.

قابلیت سرو انواع غذا:

بامبو: برای سرو انواع غذای تر و همچنین غذای داغ از این ظروف مناسب و ایده آل است. باید توجه داشت که در برابر رطوبت و حرارت مقاوم اند و به راحتی می توان بدون هیچ مشکلی از آنها برای سرو چنین غذاهایی استفاده نمود.
راش: مناسب برای سرو غذاهای تر و همچنین غذاهای داغ نیست. چرا که مقاومت پایینی دارد و در صورت استفاده برای سرو غذاهای داغ ممکن است سبب آزاد شدن سموم گردد.

ظروف بامبو بهتر است یا ظروف راش

خرید محصولات چوبی برف پاییزهمقاومت در برابر قارچ:

بامبو: به صورت طبیعی ضد قارچ می باشد.
راش: تا حدودی ضد قارچ می باشد و در صورت قارچ زدگی به صورت رگه هایی در چوب ظاهر می شود.

ویژگی ضد بو:

بامبو: همان طور که گفته شد، خاصیت ضد قارچ و باکتری داشته و به دلیل داشتن این ویژگی عالی، ضد بو نیز می باشد و در واقع بوی مواد غذایی سرو شده را به خود نمی گیرد.
راش: این چوب به دلیل اینکه باکتری ها می توانند به بافت آن نفوذ کنند، در نتیجه ضد بو نیست و در واقع بو را به خود جذب می کند.

بیشتر بدانید:

ویژگی‌های ظروف چوبی برای سرو غذا

مقاومت در برابر تغییر دما:

بامبو: در برابر تغییرات دما مقاومت بالایی از خود نشان می دهند و قابل استفاده در هر دما و مکانی هستند.
راش: دوام بسیار کمی در برابر تغییرات دمایی دارند. لذا استفاده آن در مکان های مختلف بسیار محدود است و نمی توان این نوع لوازم چوبی در مناطقی با تغییرات دمای زیاد استفاده کرد.

مقایسه ظروف بامبو با راش؟

برای مقایسه این دو نوع ظروف چوبی، جدولی طراحی شده است که با امتیاز های عالی تا ضعیف، توصیف شده اند.

677

نتیجه گیری:

در واقع تفاوت اصلی که این دو نوع محصول با یکدیگر دارند، در سرعت رشد گیاه بامبو است، جالب است بدانید که این گیاه، قادر است در طول یک شبانه روز، 35 اینچ رشد کند. اما یک درخت معمولی در طول 24 ماه، فقط و فقط 3تا 4 اینچ رشد می کند و این یعنی تولید ظروف چوبی سازگار با محیط زیست.

بامبو استحکام و مقاومت بالایی نیز دارد و در برابر ضربه نیز مقاومت خوبی از خود نشان می دهد. علاوه بر موارد گفته شده، از آنجایی که بامبو به طور طبیعی ضد باکتری و ضد قارچ می باشد، لذا در صورت استفاده از آنها برای سرو غذا، بوی بد غذا را به خود نمی گیرند و به راحتی می توان از آنها برای سرو انواع غذا استفاده کرد. در ضمن در برابر تغییرات دمایی نیز مقاوم هستند. شستشوی این نوع ظروف، به راحتی و با استفاده از مواد شوینده امکان پذیر است و مقاومت به نسبت خوبی نسبت به چوب راش در برابر رطوبت و آب دارند.

با توجه به موارد گفته شده می توان گفت محصولات چوبی ساخته شده با بامبو به مراتب با کیفیت تر و بهتر از چوب های راش و دیگر چوب های موجود در بازار می باشند. و در آخر، اگر تجربه ای در خصوص استفاده از انواع ظروف چوبی دارید، با ما به اشتراک بگذارید.

خرید محصولات چوبی تزئینی و دکوری برف پاییزه

4/5 - (2 امتیاز)
بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *