دانستنی های عمومی

مزایا و معایب استفاده از ظروف پیرکس

مزایا و معایب استفاده از ظروف پیرکس

ظروف شیشه ای که عموما در آشپزخانه برای پخت و پز غذا مورد استفاده قرار می گیرد، از شیشه پیرکس ساخته می شوند. این ظروف که از محبوب ترین ظروف شیشه ای آشپزخانه به شمار می روند، به دلیل ضریب انبساط بسیار پایینی که دارند، در هنگام گرم شدن ترک نمی خورند. در واقع پیرکس، طوری طراحی و ساخته شده است که در برابر حرارت، مواد شیمیایی و الکتریسیته مقاوم هستند. به همین دلیل علاوه بر ساخت ظروف شیشه ای آشپزخانه، در ساخت دستگاه های شیمیایی، تجهیزات صنعتی نیز استفاده می شود.

 

در مقایسه با شیشه معمولی که در صورت حرارت دیدن و تغییرات ناگهانی دما، ترک می خورند و می شکنند، پیرکس، در برابر شوک های حرارتی مقاوم است و تاب و تحمل تغییرات ناگهانی دمایی را دارد. جالب است بدانید که پیرکس ۴ تا ۶ برابر محکم تر و سخت تر از شیشه های معمولی طراحی شده است. از پیرکس در مصارف و وسایل آزمایشگاهی، پختن غذا در فر و مایکروویو، نگهداری مواد غذایی و … استفاده می شود. و اما در این مقاله با برف پاییزه همراه ما باشید تا مزایا و معایب استفاده از ظروف پیرکس را بررسی نماییم.

فهرست مطالب:

مزایا و معایب ظروف پیرکس

سفارش ساخت ظروف پیرکس در طرح های دلخواه

مزایای استفاده از ظروف پیرکس

از بین ظروف شیشه ای، ظروف پیرکس تنها قابل استفاده برای پخت و پز غذا می باشد. در واقع این ظروف ها مشابه ظروف شیشه ای معمولی تولید می شوند و فقط در یک مرحله از تولید، مقاومت آن را در برابر حرارت افزایش می دهند تا قابل استفاده برای پخت و پز و نگهداری غذای گرم باشند. و اما مزایای آنها:

 

 • عدم تعاملات شیمیایی با مواد غذایی: این ظروف به عنوان سالم ترین ظروف برای طبخ غذا شناخته شده است و دلیل آن عدم تعاملات شیمیایی با محتویات درون ظروف است و به همین دلیل، غذای آماده شده در پیرکس، دچار تغییر طعم نمی شود.
 • قابل استفاده در فر و مایکروویو: این ظرف های ساده و زیبا، درست است که قابل استفاده  به صورت مستقیم بر روی شعله گاز نیستند اما از جمله ظروف ایمن در فر و مایکروویو می باشند که می توانید آنها را بدون هیچ نگرانی استفاده کنید.
 • مناسب استفاده در یخچال و فریزر: پیرکس به دلیل اینکه تاب و تحمل تغییرات دمایی را دارد، لذا از آن می توانید در یخچال و فریزر برای نگهداری غذا و مواد غذایی نیز بدون هیچ مشکلی استفاده نمایید.
 • استفاده چند منظوره: از این ظروف می توان برای مصارف مختلف استفاده نمود به دلیل مقاومتی که در برابر گرما و سرما دارد. لذا می توان گفت به دلیل چند منظوره بودن محبوبیت خاصی در بین دیگر ظروف آشپزخانه دارد.
 • دارای سطح صاف و یکنواخت: به دلیل دارا بودن سطح صاف و یکنواخت، در نتیجه چسبیدن مواد غذایی به ظرف و شستشوی سخت آنها را تجربه نخواهید کرد. می توانید مقاله”بهترین روش شستشوی ظرف پیرکس” را مطالعه نمایید.
 • هماهنگی با دیگر ظروف و سرویس های غذا خوری: به دلیل شکل و ظاهر ساده ای که دارند، به سادگی با دیگر سرویس های غذا خوری هماهنگ و ست می شوند.

مزایای ظروف پیرکس

معایب استفاده از ظروف پیرکس

 • مصرف انرژی بالا در ساخت و تولید آنها: جالب است بدانید که تولید شیشه پیرکس مصرف انرژی بالایی دارد، این به دلیل دمای بالای مورد نیاز برای پردازش و ساخت آنهاست.
 • نیاز به زمان بیشتری برای گرم شدن و خنک شدن: پیرکس نسبت به ظروف فلزی، نیازمند زمان بیشتری برای گرم شدن و خنک شدن دارند. لازم به ذکر است که می بایست در زمان پخت، زمان یا دما یا هر دو را تنظیم کرد در غیر این صورت، غذا بیش از حد پخته  و یا تغییر رنگ می دهد.
 • محدویت استفاده روی شعله مستقیم: این ظروف طوری طراحی شده اند که در برابر تغیرات دمایی مقاوم هستند اما توصیه می شود از قرار دادن آنها روی شعله مستقیم خوداردی کنید و بهتر است از آنها تنها در فر و مایکروویو استفاده کنید. در صورتی که می خواهید از آنها بر روی اجاق گاز استفاده کنید، توصیه می شود از یک شعله پخش کن استفاده کنید.
 • محدودیت در پخت انواع غذا: از این ظروف می توانید برای پخت انواع غذا درون فر و مایکروویو استفاده کنید و همچنین پخت غذاهایی با آب مانند انواع خورش ها و سوپ و … و اما جهت جلوگیری از شکستن این ظروف بهتر است از آنها برای پخت غذاهای سرخ کردنی استفاده نکنید.
 • شکننده بودن در صورت استفاده نادرست: برای جلوگیری از آسیب، هرگز درجه حرارت این ظروف را به طور ناگهانی تغییر ندهید. ریختن آب سرد روی ظرف داغ و یا قرار دادن ظرف داغ روی سطح مرطوب یا سرد از جمله عواملی است که منجر به شکستگی این نوع ظرف می شود.
 • مقاوم نبودن در برابر ضربه: این ظروف، بر خلاف ظروف فلزی، در برابر ضربه مقاوم نیستند و نیاز به مراقب زیادی دارند تا از ترک خوردن، خراش و شکستگی در امان باشند. لذا توصیه می شود قبل از استفاده از آنها و قرار دادن آنها در فر، ترک و خراش موجود در آنها را بررسی نمایید. چرا که در صورت ترک خوردگی و در معرض حرارت زیاد قرار گرفتن، خرد می شوند.

معایب ظروف پیرکس

خرید عمده لوازم دکوراتیو منزل

نتیجه گیری:

این ظروف آشپزی را می توان یکی از بهترین و سالم ترین ظروف برای پخت غذا دانست. همان طور که گفته شد،در هنگام پخت، تعاملات شیمیایی با مواد غذایی درون ظرف ندارند و از این رو بر روی طمع و مزه غذا تاثیر نمی گذارند. نسبت به حرارت مقاوم هستند و از آنها هم می توان جهت پخت غذا و هم برای نگهداری غذا استفاده نمود. شستن این ظروف و ضد عفونی کردن آنها نیز بسیار ساده است. اما همانطور که گفته شد، این ظرف های ساده و زیبا، معایبی نیز دارند که در صورت رعایت و توجه به نکات پیرامون استفاده صحیح، میتوان از این معایب چشم پوشی کرد.

در این مقاله مزایا و معایب این ظروف را بررسی نمودیم. اما در صورتی که می خواهید اطلاعاتی بیشتری درباره این ظروف کسب کنید و بهترین نوع ان را خریداری نمایید، به مقاله “نحوه تشخیص ظروف پیرکس اصل” مراجعه نمایید. در این مقاله راهنمایی های لازم جهت تشخیص نوع اصل از تقلبی آن اشاره شده است.

4.2/5 - (19 امتیاز)
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *