دانستنی های عمومی

شخصیت شناسی از روی رایحه و حس بویایی

شخصیت شناسی از روی رایحه و حس بویایی

شخصیت شناسی از روی رایحه و حس بویایی، موضوعی است که در این محتوا به آن پرداخته شده است. اما چگونه باید این کار را انجام داد؟ رایحه‌های مختلف نشان دهنده کدام ویژگی‌های شخصیتی هستند؟ به طور کلی علایق و سلیقه ما ارتباط مستقیم با شخصیتمان دارند و اگر اشراف کامل بر علایق یک نفر داشته باشید، تا حد زیادی او را می‌شناسید. این موضوع را می‌توان به تمام مسائل زندگی تعمیم داد و آن را در تمامی جنبه‌های طول عمر یک فرد مشاهده نمود. یکی از این جنبه‌ها هم عطر و رایحه مورد علاقه افراد است که به طور صد درصد از شخصیت آنها سرچشمه می‌گیرد.

اگر به یک نفر نزدیک باشید، به احتمال زیاد می‌دانید از چه نوع عطر و رایحه ای لذت می‌برد و در چه فضایی احساس آرامش، شادمانی می‌کند. تمام این موارد رابطه مستقیم با شخصیت افراد دارند. به عبارت دیگر، این شخصیت است که علایق را تعیین می‌کند. افرادی که به ورزش‌های پرانرژی و پر ضد و خورد علاقه دارند، اهل رقابت و سلطه جو هستند. در طرف مقابل، کسانی که کنجکاو و درونگرا هستند با کتاب ها رابطه بهتری دارند. همین طیف فکری را به رایحه‌های مورد علاقه هم می‌توانید تعمیم دهید.

شخصیت شناسی بر اساس رایحه مورد علاقه

در این بخش ابتدا به دسته بندی‌های اصلی رایحه ها می‌پردازیم. در واقع مهمترین رایحه‌هایی که در انواع محصولات مانند عود، اسانس یا انواع عطر و ادوکلن پیدا می‌کنید شامل این موارد هستند:

  • شیرین یا تلخ
  • گرم یا سرد
  • تند یا ملایم

دسته بندی‌های دیگری هم برای عطرها وجود دارد، مانند دسته بندی بر اساس منشأ بو که مثال‌های آن چوب، گل، مرکبات و… است. با این وجود، دسته بندی کنونی بهتر می‌تواند جنبه‌های مختلف شخصیتی بر اساس عطر مورد علاقه را مشخص کند.

شخصیت شناسی بر اساس رایحه مورد علاقه

رایحه شیرین یا تلخ: افرادی که به بوهای شیرین علاقه دارند، اغلب هم صحبت خوبی هستند. درد و دل کردن با آنها آسان است. حساسیت و زودرنجی از مهمترین ویژگی های این افراد است و اغلب افراد با پشتکار و فعالی هستند که علاقه فراوانی به یادگیری و به اشتراک گذاشتن یافته‌هایشان با دیگران دارند.
در طرف مقابل، عطرهای تلخ اغلب نشان دهنده انگیزه و اعتماد به نفس هستند. با تغییرات اساسی در زندگی میانه خوبی ندارند، اما فعالند و احتمالاً به ورزش و تحرک هم علاقمند هستند. تمایل به بوی تلخ اغلب با یکدندگی و کله شقی هم همراه است و افراد این دست کمتر پیش می‌آید که دنباله روی دیگران باشند. آنها روی حرفشان پافشاری می‌کنند و به رهبری و سلطه جویی تمایل دارند. با این حال، شکی نیست که اراده قوی جزو خصوصیات بارز آنهاست.

گرم یا سرد: عطر گرم با مسئولیت پذیری و احساساتی بودن رابطه دارد. افرادی که به این نوع بو علاقه دارند اغلب وظایفشان را به شدت جدی می‌گیرند و نسبت به موقعیت‌های شادی بخش یا غمبار واکنش‌های شدیدی از خود نشان می‌دهند. با این وجود، همیشه می‌توانید روی آنها و خون گرمیشان حساب کنید. عطر گرم به این معناست که با افرادی باگذشت و شاداب روبرو هستید که به ندرت پیش می‌آید حسادت را در تفکر و رفتار خودشان راه دهند.
در طرف دیگر این طیف اما عطرهای سرد را داریم. غرور، اعتماد به نفس و توانایی خویشتن داری جزو مهمترین ویژگی‌های افرادی است که به این نوع عطر علاقمندند. برنامه ریزی در زندگی، انجام کارها با هدف مشخص و عملکرد اصولی و منطقی جزو خصیصه‌های اصلی این افراد است. با این حال، آنها گاهی اوقات بیش از حد مستعد درگیر شدن با نگرانی و استرس هستند، چون همیشه دوست دارند زندگی طبق برنامه و منطق معین آنها پیش برود.

تند یا ملایم: هوش، قدرت اراده و سرزندگی ویژگی‌های مرتبط با عطر تند هستند. اگر به این نوع بو متمایل هستید، احتمالاً پرتحرک و پرانرژی هستید و دوست دارید مرتب در حال انجام کاری باشید. تلف کردن وقت، بیکار بودن و رها کردن مشکلات به حال خود چندان با روحیه شما سازگار نیست. این نوع افراد مدیران خوبی می‌شوند و قابل اعتمادند.
رایحه‌های ملایم اما با آرام، احساساتی بودن و از خودگذشتگی مرتبط است. افراد علاقمند به این عطر اهل جلب اعتماد بقیه هستند و دوست دارند مورد تأیید قرار بگیرند. چندان درگیر گذشته و مشکلات حل شده نمی‌شوند، مگر اینکه بخواهند به از سر گذراندن آنها افتخار کنند. با این وجود این افراد زود عصبی می‌شوند و بهانه تراشی یکی از ویژگی‌های اساسی روحیه آنهاست.

شخصیت شناسی با عطر مورد علاقه

نتیجه گیری:

در این محتوا با دسته بندی عطرها و شخصیت‌های مربوط به هر کدام آشنا شدیم. دقت کنید این عطر نیست که شخصیت را می‌سازد، بلکه این شخصیت است که علاقه به یک بوی خاص را به وجود می‌آورد. رایحه‌های موجود در اسانس‌ها، عودها و عطر و ادوکلن اغلب ترکیبی از چند عطر متفاوت هستند و بر همین اساس می توانید با ترکیب ویژگی‌های ذکر شده شخصیت فرد را بشناسید. مثلاً یک ادوکلن تلخ و گرم نشان دهنده فردی است که زندگی را جدی می‌گیرد و مدام به پیشرفت و دستیابی به اهدافش فکر می‌کند. بنابراین، با شناختن طیف بوهای محبوب افراد می‌توانید با دقت خوبی به روحیه آنها و شخصیتشان پی ببرید.

لطفا امتیاز دهید
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *