خوشبوکننده

آشنایی کامل با خوشبو کننده چوبی

افزودن رایحه مناسب به خانه یکی از مهمترین وضایف ما برای مطبوع نگه داشتن هوای محیط برای خودمان و دیگران است. هیچ چیزی به اندازه رایحه مناسب خانه را رمانتیک، پرانرژی و یا با صفا جلوه نمی دهد. معطر کردن محیط اطراف باعث می شود احساس کنیم کاملاً در آرامش هستیم و این امر واقعاً برای ما هزینه زیادی به همراه نخواهد داشت. راه‌های زیادی برای معطر کردن خانه‌ وجود دارد از جمله شمع‌های معطر، اسپری ‌ها، مرطوب کننده‌ ها و خوشبو کننده ها. انتخاب ما با توجه به معیار هایی که در این مقاله با آنها آشنا می شوید خوشبو کننده ها هستند؛ آن هم از نوع چوبی.

  • مقدمه
  • تاریخچه خوشبو کننده چوبی
  • انتخاب محیط مناسب
  • جنس و کاربرد چوب خوشبو کننده 
  • الکل ؛ حلال همیشگی مشکلات!
  • چرا خوشبو کننده چوبی؟
  • آموزش و راهنما استفاده از محصول
  • حرف آخر

مقدمه

خوشبو کننده های چوبی یکی از محبوب‌ترین محصولات بهداشتی خانگی این روزها هستند که بدون استفاده از برق، گرما یا شعله رایحه مناسب و با ثباتی را در هر محیطی پخش می کنند. اگر به دنبال یک خوشبو کننده هوا مناسب هستید که نیاز به اصول نگهداری خاصی نداشته باشد و بتوانید آن را بدون مراقبت در محیط رها کنید، مطمئناً با خواندن این مقاله عاشق داشتن یک یا چند خوشبو کننده چوبی در محیطتان خواهید شد.

تاریخچه خوشبو کننده چوبی

تاریخچه خوشبو کننده چوبی ممکن است تنها به چند قرن قبل بازگردد اما تاریخچه رایحه درمانی بسیار عمیق تر است. مصریان باستان از اسانس های طبیعی در فرآیند مومیایی‌سازی استفاده می ‌کردند. طب گیاهی (محل تولد اسانس ها) در چین باستان نقش کلیدی داشت. در واقع، معروف ترین پزشک یونانی، بقراط، ماساژ روزانه با گیاهان معطر را برای سلامت عمومی توصیه می کرد. در دوره قرون وسطی، ابن سینا، پزشک و فیلسوف ایرانی، فرآیند تقطیر را کشف کرد که امروزه به طور گسترده برای استخراج اسانس از گیاهان استفاده می شود. در طول قرن‌ ها، اسانس ‌ها به بخشی جدایی ناپذیر از طب طبیعی تبدیل شدند، اما اصطلاح آروماتراپی تا سال 1928 ابداع نشد. اما حتی قبل از آن نیز از خوشبو کننده چوبی در سراسر اروپا برای خوشبو کردن خانه‌ ها استفاده می‌ شده است. در حالی که هیچ سوابق رسمی وجود ندارد ولی اولین خوشبو کننده چوبی احتمالا یک بطری پر از محلول معطر طبیعی و چوب حصیر بوده است. به طور رسمی اولین خوشبو کننده چوبی توسط الکساندرو آگراتی در سال 1990 ساخته شد که از این رو به عنوان مخترع این محصول شناخته می شود. آگراتی با الهام از سبد های حصیری دست بافت کشف کرد که وقتی دسته ای از چوب های حصیری در محلول اسانس آغشته می شوند، به سرعت رایحه را در هوا پخش می کنند. او توانست ثابت کند که این تکنیک منحصر به فرد برای پخش یکنواخت و ظریف یک رایحه در اتاق ایده آل است.

انتخاب محیط مناسب

آیا می دانستید برخی دفاتر، آپارتمان ها، خوابگاه ها و غیره استفاده از شمع و عود را غیرقانونی می دانند؟ شما می توانید به طور قانونی از خوشبو کننده های چوبی در مکان های ممنوعه استفاده کنید که روشن کردن شمع یا عود مجاز نیست. خوشبو کننده چوبی یک راه عالی برای تقویت رایحه اتاق بدون ایجاد شعله یا دود و حرارت است.

در سال های اخیر، مردم سراسر جهان به طور چشمگیری از خوشبو کننده های چوبی به عنوان راهی برای خوشبو کردن خانه های خود استفاده کرده اند. این رشد قابل توجه استفاده از خوشبو کننده های چوبی دور از ذهن و عجیب نیست زیرا این محصولات سازگار با محیط زیست هستند، انرژی مصرف نمی کنند و معمولاً از مواد طبیعی یا قابل بازیافت ساخته می شوند و بر خلاف شمع ها، می توان آنها را بدون هیچ گونه خطری برای آتش گرفتن در خانه یا محیط کار به حال خود رها کرد. تفاوت اصلی بین خوشبو کننده های چوبی و خوشبو کننده های برقی در این است که خوشبو کننده های چوبی نیاز به دسترسی به پریز برق ندارند. خوشبو کننده های برقی از الکتریسیته برای انتشار بخار معطر در هوا استفاده می‌کنند و رایحه را در کل اتاق پخش می ‌کنند. بنابراین اگر می‌خواهید به منطقه‌ای که پریز برق ندارد رایحه ای باطراوت اضافه کنید، خوشبو کننده چوبی یک انتخاب عالی است. هم چنین از زیبایی که خوشبو کننده چوبی به محیط و دکوراسیون منزل یا محل کار شما میدهد، نباید چشم پوشی کرد.

این نوع خوشبو کننده های هوا به لطف ویژگی ‌هایشان مانند عملکرد غیر الکتریکی یا عملکرد بدون مراقبت، می‌توانند از نظر فنی در همه جای خانه از زیرزمین تا پشت بام استفاده شوند، بهترین مکان برای قرار دادن یک خوشبو کننده چوبی، یک منطقه پر رفت و آمد با گردش هوای خوب است (مانند محیط های داخلی، راهرو ها یا حمام) بنابراین رایحه می‌تواند به طور موثری پخش شود. البته می‌توانید آن را در اتاق‌هایی که کمتر بازدید می‌کنند، مانند اتاق خواب یا اتاق مهمان نیز قرار دهید، اما پس از آن اطمینان حاصل کنید که چوب ‌ها را بیشتر برمی‌گردانید تا بتوانند مؤثر باقی بمانند. مهم این است که مکانی که خوشبو کننده چوبی را در آنجا قرار می‌دهید در معرض نور مستقیم خورشید یا نزدیک پنجره یا رادیاتور نباشد. زیرا این عوامل باعث می شود محلول سریعتر تبخیر شود. به این ترتیب،رایحه  بسیار قوی خواهد بود و خوشبو کننده به سرعت تخلیه می شود. اگر دریچه ای در اتاق وجود دارد، مطمئن شوید که هوا را مکش نمی کند، زیرا می تواند همین اثر را دوباره ایجاد کند. حالت فن را فقط طوری تنظیم کنید که بتواند به پخش عطر بدون از بین رفتن سریع محلول کمک کند. قرار دادن خوشبو کننده چوبی خود در نزدیکی منبع جریان هوا، مانند دریچه یا پنجره، به پخش سریع عطر در سراسر اتاق کمک می کند. نکته منفی این است که این کار باعث کاهش طول عمر خوشبو کننده چوبی شما می شود زیرا روغن با سرعت بیشتری پخش می شود. سعی کنید ابتدا خوشبو کننده چوبی خود را دور از تهویه هوا یا دریچه های هوا قرار دهید و ببینید که آیا میزان انتشار رایحه برای سلیقه شخصی شما کافی است یا خیر.

حوله ها و لباس های خود را با قرار دادن یک خوشبو کننده چوبی در کمد به رایحه ای خوش معطر کنید. اطمینان حاصل کنید که خوشبو کننده در جایی قرار نگرفته باشد که روی زمین یا وسایل دیگر واژگون شود، زیرا از بین بردن لکه های روغن از پارچه می تواند آزاردهنده باشد. حمام اغلب کوچک‌ترین و می‌تواند بد بو ترین فضای خانه باشد که آن را کاندید مناسبی برای قرار دادن خوشبو کننده چوبی برای بهبود رایحه فضا می‌کند. بیشتر سطوح حمام در برابر محلول نیز مقاوم هستند، بنابراین می‌توانید خوشبو کننده هوا خود را در هر سطح مناسبی در حمام قرار دهید. صبح ها با رایحه مرکبات انرژی زا از خواب بیدار شوید و شب ها با قرار دادن اسطوخودوس آرامش بخش همراه با یک یا دو چوب در اتاق خود به خواب بروید.

با قرار دادن خوشبو کننده چوبی خود در ورودی خانه یا محل کار، محیط خود را با طراوت کنید. از آنجایی که این مناطق پر رفت و آمد هستند، یافتن نقطه‌ای دور از دسترس که در آن جا به خوشبو کننده هوا توسط کت‌ها و کیف‌ها ضربه نخورد را فراموش نکنید.

جنس و کاربرد چوب خوشبو کننده

وقتی صحبت از شدت یا قدرت انتشار رایحه توسط یک خوشبو کننده چوبی می شود، لازم به یادآوری است که موادی که چوب ها از آن ساخته شده اند تقریباً به اندازه خود محلول و رایحه مهم هستند. اعتقاد بر این است که چوب های خوشبو کننده هوا اغلب چوب های بامبو هستند. در حالی که محصولات ارزان قیمت معمولا با چوب بامبو فروخته می شوند و اصلا مناسب نیستند زیرا آنها گره هایی دارند که مانع از عبور محلول از طریق چوب می شود و در نتیجه انتشار رایحه با کیفیت کمتری انجام می شود. چوب های حصیر دارای کانال‌های لوله‌ای هستند که می‌توانند به طور موثری رایحه را در فضای اطراف پخش کنند. آنها به سرعت مسدود نمی شوند و همچنین رایحه را بهتر حفظ می کنند. هر چوب حصیری حاوی حدود 20 کانال است. این کانال‌ها مانند نی ‌های کوچک، محلول را به سمت بالای چوب می ‌مکند و سپس رایحه به طور طبیعی از طریق تبخیر در هوا پخش می شود و خانه شما حال و هوا فوق العاده ای به خود میگیرد. چوب خوشبو کننده های با کیفیت معمولاً از چوب حصیری یا پلی آمید مصنوعی ساخته می شوند. پلی آمید برای تبخیر شدن محلول بهتر است، چوب های پلی آمید دارای کانال های میکروسکوپی هستند که محلول را جذب می کنند و رایحه را پخش می کنند و هوا ای تازه را در محیط ایجاد می کنند. همچنین باید ضخامت چوب ها را در نظر بگیرید. برای عملکرد بهینه، ما چوبی با ضخامت حدود 3 تا 2.5 میلی متر را توصیه می کنیم. چوب‌ های ضخیم ‌تر محلول بیشتری را جذب می‌ کنند و در نتیجه رایحه بیشتری را در هوا پخش می ‌کنند اما این بدان معناست که خوشبو کننده شما محلول بیشتری مصرف می ‌کند و بنابراین ماندگاری کمتری خواهد داشت و زودتر به پایان می رسد. برخی از تولید کنندگان چوب های الیافی را نیز ارائه می دهند. این چوب های خوشبو کننده به طور خاص با هدف پخش بهینه رایحه طراحی شده اند و در رنگ های مختلف برای مطابقت با طراحی خانه شما ارائه می شوند. چوب های الیافی رایحه را قوی تر پخش می کنند، بنابراین بهترین کار استفاده از آنها با رایحه های سبک و تازه است تا از انتشار رایحه بسیار شدید در خانه خود جلوگیری کنید.

الکل ؛ حلال همیشگی مشکلات!

اگرچه ممکن است فکر کنید که نوآوری در خوشبو کننده های چوبی وجود ندارد، اما اکنون برند هایی هستند که روی خوشبو کننده های چوبی ای کار می کنند که می توان آنها را با استفاده از یک برنامه تلفن همراه کنترل کرد. این دستگاه ها معمولاً دارای یک فن در پایه خود هستند تا به افزایش یا کاهش میزان پخش رایحه در هوا کمک کنند. از نظر ویژگی‌های فنی، محلول های موجود در خوشبو کننده چوبی معمولاً بر پایه الکل هستند که به آزاد شدن رایحه در هنگام تبخیر کمک می‌کند. الکل نوسانات را افزایش می دهد و در نتیجه سرعت انتشار رایحه را بیشتر قابل توجه می کند.البته خوشبو کننده های چوبی می‌توانند بدون الکل هم باشند، اگرچه در این حالت تبخیر کندتر خواهد بود و انتشار رایحه کمتر قابل توجه است – اما در نتیجه ماندگاری محصول بیشتر خواهد بود.

چرا خوشبو کننده چوبی؟

ما خوشبو کننده چوبی را برای افرادی که به دنبال تعادلی طبیعی در پخش رایحه در خانه خود هستند توصیه می کنیم. برخلاف شمع‌های معطر که رایحه آن‌ها تنها زمانی که روشن می‌شوند آزاد می‌شود، رایحه خوشبو کننده چوبی تا زمانی که محصول در ظرف باقی مانده است، پایدار می باشد. یک خوشبو کننده چوبی 100 میلی لیتری معمولاً حدود یک ماه دوام می آورد. اگرچه این زمان به تعداد چوب های استفاده شده بستگی دارد. هرچه چوب ها بیشتر باشد، پخش رایحه قوی تر خواهد بود، اما ماندگاری محصول کمتر است. خوشبو کننده های چوبی یکی از ساده ترین و در عین حال موثرترین محصولات خوشبو کننده خانگی هستند که دارای سه قسمت هستند: بطری گردن باریک، محلول معطر و چوب. برای راه‌اندازی خوشبو کننده چوبی و لذت بردن از رایحه آن، کافی است محلول را داخل بطری بریزید یا درب بطری را اگر محلول داخل بطری است باز کنیدو چوب ‌ها را داخل آن قرار دهید و آن‌ها را به خوبی بچینید و در محل مورد نظر قرار دهید.

آموزش و راهنما استفاده از محصول

چوب‌ها محلول را به خود جذب می کنند و به طور طبیعی آن را در هوا آزاد می‌کنند و بدون استفاده از برق، گرما یا شعله، رایحه‌ای دلپذیر را به محیط ارائه می‌کنند. شما باید از همان لحظه ای که خوشبو کننده هوا چوبی را تنظیم می کنید شروع به استشمام عطر کنید، اما معمولاً حدود 20 تا 30 دقیقه طول می کشد تا نی ها کامل خیس شوند و شروع به پخش رایحه کنند. هرچه چوب های بیشتری اضافه کنید، رایحه قوی تر خواهد بود. به طور کلی شروع با 2 تا 3 چوب توصیه می شود، اما اگر خوشبو کننده چوبی شما در یک اتاق بزرگ قرار می گیرد، از 4 تا 5 چوب استفاده کنید. برای بهبود تبخیر، ممکن است لازم باشد که چوب ها را برگردانید تا از گرفتگی سلول های آنها جلوگیری شود. در واقع، چوب ها به مرور زمان گرد و غبار زیادی به خود می گیرند، به این معنی که کارایی خود را از دست می دهند. همچنین باید مطمئن شوید که خوشبو کننده خود را در محیطی با تهویه مناسب قرار دهید تا با گردش هوا، عطر در اتاق پخش شود.

حرف آخر

ما در این مقاله سعی کردیم اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار دهیم تا بیشتر از قبل با این دسته محصول زیبا و مناسب آشنا شوید. برف پاییزه سعی بر این دارد تا محصولاتی با تنوع بالا به دسته بندی خوشبو کننده های چوبی خود اضافه کند. ایفل یکی از معتبر ترین محصولات خوشبو کننده چوبی است که هم اکنون از طریق فروشگاه ما می توانید اقدام به خرید این محصول کنید و به سادگی تو منزل یا محل کارتان استفاده کنید و لذت ببرید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *