آموزش های کاربردی, دانستنی های عمومی

ریز نکاتی درباره شمع و نگهداری آن

ریز نکاتی درباره شمع و نگهداری آن

در نگاه اول شاید شمع ها، چیزی ساده به نظر برسند که برای استفاده از آن نیازی به دانستن ترفندها و نکات خاصی نباشد.اما این وسیله کوچک، ترفندهایی برای نگه داری و استفاده درست دارد که همواره توجه به آن می تواند لذت استفاده از آنها را چند برابر کند. ریز نکاتی درباره شمع و نگهداری آن که موضوع مقاله پیش روست، به شما کمک می کند تا با رعایت آنها، شمعهایی که روشن می کنید، به صورت یکنواخت و بدون دود کردن بسوزند، طول عمرشان زیاد شود و بسیاری از مواد دیگر که در این مقاله به آنها پرداخته شده است.

برخی افراد نیز از شمعها صرفا جهت تزئین محیط منزل و مکان های دیگر استفاده می کنند و بر این باورند که از شمعها بهتر است صرفا جهت تزیین محیط استفاده شوند. در حالی که شمعی که روشن است علاوه بر انرژی که شعله های آن به فضا می دهد و گرما و صمیمیت خاصی ایجاد می کند، می تواند وسیله ای باشد برای عطرآگین کردن فضا (در صورت استفاده از مدل های عطری) از بوهای نامطبوعی که ممکن است در هر خانه و محیطی ایجاد شود. در واقع هیچ چیز بهتر از ورود به محیطی نیست که بوی شگفت‌انگیزی داشته باشد و نشان دهنده این است که فرد به فضایی که در آن زندگی می کند، اهمیت ویژه ای می‌دهد.

نکاتی درباره شمع

استفاده درست و اصولی از شمع

  1. اگر شمعی در معرض آلودگی و گرد و غبار محیط کثیف شود، طبیعی است که رنگ آن نیز به مرور از بین رفته و تیره می گردد. نگران نباشید به راحتی می توانید آن را برطرف کنید برای این کار می توانید برای از بین بردن سیاهی و تیرگی موجود در آن، از الکل صنعتی کمک بگیرید.آن را با آب سرد و صابون، به خوبی شسته و سپس با پارچه ای به صورت کاملا آرام خشک کنید و حالا می توانید به کمک قلم ‌مویی که به الکل صنعتی آغشته شده است، روی همه قسمت‌ های شمع استفاده کنید. با این کار، تمام قسمت‌ های آن،حتی فرورفتگی‌ ها در مدل های خاص نیز تمیز می‌ شود.
  2. زمانی که شمعی را برای بار اول روشن می کنید، بگذارید چند ساعتی بسوزد تا موم در تمام سطح تا دو طرف ظرف ذوب شود، با این کار از ایجاد گودی و سوراخ شدن جلوگیری کرده و یک سوختگی یکنواخت با طول عمر ایجاد می کند.  ممکن است این سوختن 2-3 ساعت زمان ببرد، اما تضمین می کنیم که دوام آن چند برابر خواهد شد. باید به این نکته توجه داشته باشید که سوراخ شدن یا گود افتادن شمع شرایطی را ایجاد می کند که عمر آن را به‌شدت کوتاه می‌کند.
  3. قرار دادن فیتیله در مرکز پس از خاموش کردن، از نکات مهمی است که می بایست به آن توجه نمایید. چرا که با این کار به ظاهر ساده ای که انجام می دهید، اثر فوق العاده ای در روند سوختن آن می بینید. در واقع با این کار، در زمان روشن کردن مجدد، به صورت یکسان می سوزد. بهترین زمان برای این کار، زمانی است که شمعتان را خاموش کردید و موم آن هنوز شل است، از یک چوب کبریت استفاده کنید و فتیله را به صورت عمودی در مرکز قرار دهید.
  4. ضرورت حفظ فیتیله کوتاه جهت استفاده حداکثری بسیار حائز اهمیت است. بدین منظور می بایست قبل از روشن کردن، فیتیله شمعتان را کوتاه کنید. با کوتاه کردن آن،ضمن کنترل شعله، می توانید زمان بیشتری از سوختن شمعتان لذت ببرید. علاوه بر این موارد، کوتاه کردن فیتیله و نگه داشتن آن در طول مشخص، از قارچ گونه شدن آن و همچنین از ایجاد دوده غیر ضروری جلوگیری می کند. شاید در این اینجا این سوال برایتان پیش بیاید که طول استاندارد فیتیله چقدر باید باشد تا نتیجه مورد نظر حاصل شود؟ در پاسخ باید گفت” طول فتیله فقط باید 6 میلیمتر باشد”استفاده درست و اصولی از شمع
  5. حال زمان آن رسیده تا نکات مهمی در رابطه با خاموش کردن شمعی که روشن کرده اید و لحظات زیبایی برای خود رقم زدید، بدانید. شاید تعجب کنید و با خود بگویید که خاموش کردن شمعها که کار ساده ای است و نیازی به توجه به نکات در رابطه با آن نیست و با دمیدن یا به اصطلاح خودمانی، فوت کردن می توان آن را خاموش کرد. اما باید بگوییم که این روش به چند دلیل اشتباه است مخصوصا اگر از مدل های عطری استفاده کرده باشید، تمام زحمتی را که ساعت‌ها برای عطرآگین کردن فضای مورد نظرتان کشیده‌اید، به هدر می‌دهد. علاوه بر این، این کار ممکن است خطرناک هم باشد. به این دلیل که با این کار ممکن است، جرقه های آتش به اطراف پرت شوند. بهترین روشی که می توانید برای خاموش کردن این وسیله استفاده کنید، شمع خاموش کن است و یا گذاشتن درب ظرف آن است (در صورت استفاده از مدل هایی که درون ظرف مخصوص عرضه می گردند)در صورتی که هیچ کدام  از موارد گفت شده در دسترستان نیست، از یک قاشق کمک بگیرد و آن را خاموش کنید.
  6. نکته مهم دیگری که اهمیت ویژه ای دارد، این است اگر از شمعهایی استفاده میک نید که درون ظرف های شیشه ای هستند. حتما قبل از روشن کردن، به مقدار مومی که درون شیشه باقی مانده دقت کنید. در صورتی که مقدار موم 10 میلیمتر و یا کمتر است، آن را روشن نکنید. به این دلیل که در این حالت، ممکن است شیشه بیش از حد گرم شود و ممکن است خطرناک باشد. در واقع شعله جهت جلوگیری از گرم شدن بیش از حد شیشه، به پایه محکمی از موم احتیاج دارد.
  7. از”  شمع های لاکچری و لوکس ” با ظرف های زیبا استفاده کردید؟ این محصولات در ظرف های زیبایی عرضه می شوند که شاید دوست داشته باشید مجدد برای مصارف دیگری (مثل نگه داشتن لوازم آرایش یا استفاده به عنوان یک گلدان) از آنها استفاده کنید. اما نمی دانید که موم داخل ظرف را چگونه بکنید. دو روش برای کندن موم از اینگونه ظرف ها وجود دارد:
  • روش اول: قرار دادن ظرف در فریزر در طول شب می باشد. با این روش،موم داخل ظرف به راحتی کنده می شود و دلیل آن این است که موم سفت می شود و به‌راحتی می توان آن را از ظرف جدا کرد.
  • روش دوم: ریختن آب داغ روی آن است تا موم داخل آن حل شود. در این صورت نیز می توان به راحتی موم باقی مانده در ظرف را به بیرون کشید.

نتیجه گیری:

در ابتدای نوشته نیز عنوان کردیم که اگر چه این وسیله، کوچک است و استفاده از آن به ظاهر ساده می باشد، اما بر خلاف تصور، می بایست به ریزترین نکات در مورد آن نیز توجه کرد تا بهترین نتیجه حاصل شود. در صورتی که شما عزیزان تجربه ای در استفاده از این محصول داشته اید، خوشحال می شویم آن را با ما و مخاطبانمان به اشتراک بگذارید تا از شمعها به صورت درست و اصولی استفاده شود.

لطفا امتیاز دهید
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *