خوشبوکننده

معایب و مزایای استفاده از خوشبو کننده چوبی

خوشبو کننده های چوبی به دلیل راه اندازی و استفاده بی دردسر آنها و چندین مزیت دیگر که اکنون در ادامه این مقاله توضیح می دهیم، یکی از محبوب ترین محصولات در خوشبو کننده های خانگی هستند. اما مثل هر محصول دیگری دارای معایب و ضعف هایی هست که باید با آن ها آشنا بشویم تا انتخاب عاقلانه و درستی در خریدمان و استفاده از خوشبو کننده چوبی داشته باشیم.

 • مضر برای افراد بیمار و تحت درمان
 • ایجاد تعویق در مراجعه به پزشک
 • مضر برای بیماران تنفسی و دارای آسم
 • مضر برای خانم های باردار
 • مضر در هنگام مصرف خوراکی
 • مضر برای پوست های حساس
 • احتمال ایجاد سردرد
 • احتمال ایجاد مسمومیت
 • مضر برای حیوانات خانگی

 • پخش رایحه ای پایدار و با ثبات
 • راه اندازی و استفاده آسان
 • ماندگاری طولانی
 • نگهداری و مراقبت کم
 • حمل و نقل بی دردسر
 • پخش رایحه قابل کنترل
 • ایمن در هنگام استفاده
 • مقرون به صرفه
 • سازگار با محیط زیست
 • ظاهری زیبا و دکوری

پخش رایحه ای پایدار و با ثبات

خوشبو کننده چوبی با انتشار رایحه با ثبات تر نسبت به سایر خوشبو کننده های هوا که فقط زمانی که به برق وصل یا روشن هستند کار می کنند، خانه یا محیط کارتان را خوشبو و معطر می کند. تا زمانی که در بطری محلول وجود داشته باشد و چوب ها به درستی کار کنند، پخش رایحه خوشبو کننده چوبی در محیط نسبتاً پایدار است.

راه اندازی و استفاده آسان

شمع ‌های معطر، عود و خوشبو کننده های برقی برای کار کردن نیاز به حضور انسان دارند و رایحه آن‌ها تنها زمانی که روشن/وصل هستند منتشر می‌شود، در حالی که کارکردن خوشبو کننده های چوبی بسیار آسان است. پس از راه اندازی، می توانید بدون هیچ نظارتی از رایحه مطبوع آن لذت ببرید.

ماندگاری طولانی

خوشبو کننده های چوبی بیشتر از خوشبو کننده های معمولی هوا ماندگاری دارند. محلول خوشبو کننده چوبی 100 میلی لیتر با کیفیت می تواند خانه شما را با رایحه ای فوق العاده 1 تا 2 ماه معطر نگه دارد.

نگهداری و مراقبت کم

خوشبو کننده چوبی از نظر فنی نیازی به تعمیر و مراقبت ندارد، فقط هر از چند گاهی چوب ها باید از گرد و غبار تمیز شوند و گاهی اوقات باید برگردانده شوند و یا تعویض شوند.

حمل و نقل بی دردسر

این نوع خوشبو کننده هوا نیازی به برق و کابل ندارد، می توانید آزادانه آن را در خانه خود جابجا کرده و در هر مکانی که می خواهید قرار دهید.

شدت پخش رایحه قابل کنترل

کنترل سطح انتشار با خوشبو کننده چوبی بسیار ساده است. قرار دادن چوب های بیشتر به سرعت باعث افزایش شدت انتشار رایحه می شود. در حالی که اگر فکر می کنید انتشار رایحه خوشبو کننده چوبی شما بیش از حد قوی است فقط چند عدد از چوب های آن را بیرون بیاورید.اگر می خواهید از انتشار رایحه در محیط دوری کنید، می توانید تمام چوب ها را بردارید و در بطری را ببندید. در این مورد، مطمئن شوید که در بطری را به درستی بسته اید تا محلول دیگر نتواند تبخیر شود (به طور ایده آل از درپوش اصلی آن استفاده کنید) و وقتی دوباره شروع به استفاده از خوشبو کننده هوا کردید از چوب های جدید یا پاک شده استفاده کنید.

ایمن در هنگام استفاده

در خوشبو کننده های چوبی ایمنی بالا قطعاً یک مزیت مهم است. هیچ برق، شعله یا گرمایی وجود ندارد که باعث آسیب شود. بنابراین حتی اگر به مدت طولانی در خانه نباشید، می توانید آن را بدون نظارت در محیط رها کنید. برای مثال زمانی که به یک تعطیلات دو هفته ای می روید.این محصول همچنین انتخاب خوبی برای کسانی هست که از آلرژی یا آسم رنج می برند زیرا هیچ آئروسل یا دودی وجود ندارد که بتواند گلو یا ریه شما را را تحریک کند اما در چنین مواردی برند خوشبو کننده باید با دقت انتخاب شود تا مطمئن شوید که از محصول با کیفیت استفاده می کنید.البته، مهم است که خوشبو کننده چوبی را در جایی قرار دهید که کودکان و حیوانات خانگی به آن دسترسی نداشته باشند، غیر از این حالت در استفاده از آن جای نگرانی زیادی وجود ندارد و خوشبو کننده های چوبی یکی از ایمن ترین محصولات بهداشتی خانگی به حساب می آیند.

مقرون به صرفه

از آنجایی که این دسته محصولات برای مدت زمان نسبتا طولانی قابل استفاده هستند و از برق استفاده نمی کنند، بسیار مقرون به صرفه هستند. بجز هزینه ای که برای خرید محصول پرداخت می کنید، هیچ هزینه اضافی برای شما در هنگام استفاده وجود ندارد.

سازگار با محیط زیست

داشتن خوشبو کننده چوبی قطعا راه حلی برای خوشبو کردن خانه است که در استفاده از آن سازگاری  کامل محصول با محیط زیست اصلاً مسئله ای مهمی نیست زیرا بطری های شیشه ای قابلیت استفاده مجدد را دارند و کاملاً قابل بازیافت هستند. البته شما باید ترکیبات محلول خود را عاقلانه انتخاب کنید تا محلول برای شما و محیط زیست ضرری نداشته باشد.

ظاهری زیبا و دکوری

خوشبو کننده های چوبی زیبا و ظریف به نظر می رسند. آنها در بطری های مختلفی عرضه می شوند (چوب در رنگ های مختلف نیز موجود است)، بنابراین به راحتی می توان آنها را با چیدمان و طراحی داخلی خانه یا محیط کارتان مطابقت داد. هیچ کابلی وجود ندارد که ظاهر زیبای آنها را از بین ببرد، بنابراین یک خوشبو کننده چوبی زیبا نه تنها یک خوشبو کننده در خانه شما بلکه یک وسیله تزئینی زیبا نیز در منزل شما خواهد بود.

مضر برای بیماران تحت درمان

یکی از خطرات جانبی استفاده از خوشبو کننده چوبی این است که اگرچه اسانس ها ممکن است هیچ آسیب واقعی نداشته باشند اما استفاده از آنها می تواند باعث ایجاد تاخیر در مسیر درمان شود.

ایجاد تعویق در مراجعه به پزشک

تعجب آور نیست که بسیاری از مردم درمان خود را از طریق مراجعه به پزشک به تعویق بیندازند زیرا خوشبو کننده های زیادی برای تسکین علائم بسیاری از بیماری هایی نظیر افسردگی، اضطراب، حالت تهوع و بی خوابی تبلیغ شده اند. مطالعات نشان داده اند که برخی از رایحه های اسانس ها  خاصیت ضد میکروبی موثر دارند و اسانس های گیاهانی مانند سیر و آویشن حتی بهتر از آنتی بیوتیک های استاندارد می توانند باکتری را از بین ببرند اما آزمایشات انسانی هنوز کاملا این ادعا را تأیید نکرده است. در حال حاضر اسانس ها تحت استانداردهای مشابه داروهای پزشکی نیستند. زیرا آنها به عنوان محصولات گیاهی طبقه بندی می شوند. بدون شک هر کدام از رایحه های خوشبو کننده چوبی تاثیر مثبتی در وضعیت جسمانی و روحی شما دارد ولی این بدان معنی نیست که از این محصولات به عنوان تجویزی برای درمان بیماری استفاده کرد. بیماران باید بتوانند هر وسیله‌ای را که برای سلامتی خود می‌خواهند دنبال کنند. اگر احساس می‌ کنید که استشمام یاس بنفش اضطراب شما را کمتر می‌کند، پس باید آن را دنبال کنید ولی  این تصویر کلی را در ذهن داشته باشید که خاصیت درمانی اسانس ها توسط علم ثابت نشده‌ است و ممکن است عوارض جانبی داشته باشند که ما از آنها اطلاعی نداریم و شما باید قبل از اینکه هر چیزی را مصرف یا استنشاق کنید، پزشک خود را مطلع کنید.

مضر برای بیماران تنفسی و دارای آسم

اگر مبتلا به آسم هستید با پزشک مشورت کنید. استنشاق رایحه  خوشبو کننده هوا می تواند علائم آسم را تشدید کند، بنابراین قبل از انجام این کار با تخصص پزشکی مشورت کنید. اگر در نزدیکی خود یک بیماری ریوی مانند آسم دارید، باید بیشتر محتاط باشید. تنفس ذرات ریز منتشر شده توسط خوشبو کننده هوا در واقع می تواند باعث التهاب راه هوایی و بروز علائم آسم شود. رایحه هایی مانند اکالیپتوس و اسطوخودوس می‌توانند باعث مشکل در تنفس شوند و عوارض تنفسی مانند تنگی نفس، سفتی قفسه سینه و خس خس سینه ایجاد کند. هر زمان که دچار ناراحتی تنفسی شدید ابتدا به دنبال هوای تازه و دور از خوشبو کننده هوا و سپس فوراً به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید.

مضر برای خانم های باردار

هنگام بارداری از خوشبو کننده های هوا دوری کنید. داده های کافی برای ارزیابی خطرات استنشاق رایحه خوشبو کننده چوبی در یک زن باردار وجود ندارد. بهتر است تا زمانی که جامعه علمی آن را به عنوان یک عمل ایمن معرفی کند، از این کار خودداری کنید. به طور کلی، اگر از ما بپرسید آیا استنشاق اسانس در سه ماهه اول بی خطر است، باید بگوییم نه. در سه ماهه اول باید استفاده از خوشبو کننده های چوبی را برای خود منع کنید. این بحرانی ترین دوران بارداری است و باید از قرار گرفتن جنین در معرض رایحه های سنگین خودداری کنید. در سه ماهه دوم و سوم بارداری می‌توانید از خوشبو کننده چوبی در اطراف زنان باردار استفاده کنید، اما باید رایحه آن را بیش از 15 دقیقه در محیط پخش نکنید. بسیاری از بیمارستان‌ها در حال حاضر بیماران را به استنشاق رایحه اسطوخودوس و رایحه های دیگر در طول زایمان تشویق می ‌کنند، زیرا شواهد علمی فواید استنشاق رایحه اسطوخودوس را در حین زایمان نشان می‌دهد

مضر در هنگام مصرف خوراکی

برخی از خوشبو کننده های چوبی حاوی 70 درصد الکل هستند. خوردن محلول این محصول می تواند باعث استفراغ و خواب آلودگی شدید و تحریک دهان کودک شود

مضر برای پوست های حساس

الکل موجود در محلول می توانند باعث تحریک پوست و چشم شود. البته این خطر وجود دارد که لمس کردن چوب های خوشبو کننده نیز باعث آسیب شود.

احتمال ایجاد سردرد

استنشاق بیش از حد رایحه می تواند باعث سردرد در برخی افراد شود ولی در حالت عادی احتمال بروز سردرد هنگام استفاده از محصول بسیار کم می باشد مگر اینکه محصول شما محصول مرغوب و مناسبی نباشد.

احتمال ایجاد مسمومیت

استنشاق بیش از حد خوشبو کننده چوبی می تواند منجر به مسمومیت در کودکان خردسال و حیوانات خانگی شود.

مضر برای حیوانات خانگی

سگ ها و گربه ها نسبت به انسان ها بسیار حساس تر نسبت به بوها هستند. رایحه ای که فکر می کنید خوشایند است، ممکن است برای حیوان خانگی شما طاقت فرسا باشد. گربه ها آنزیم هایی ندارند که بتواند ترکیبات موجود در خوشبو کننده های هوا را پردازش کنند. این ترکیبات می تواند منجر به نارسایی کبد در گربه ها شود. صاحبان گربه باید بدانند که رایحه دارچین، رایحه مرکبات، رایحه اکالیپتوس و رایحه نعناع برای گربه ها مضر هستند. استفاده بیش از حد خوشبو کننده ها همچنین می تواند منجر به مشکلات تنفسی، اختلال سیستم عصبی و تغییرات رفتاری در سگ شود.برای جلوگیری از این آسیب ها هنگامی که از خوشبو کننده هوا در اطراف حیوانات خانگی خود استفاده می ‌کنید همیشه در یا پنجره‌ای را باز بگذارید تا حیوان خانگی شما وقتی استنشاق رایحه را طاقت‌فرسا می‌بیند، اتاق را ترک کند.

حرف آخر

ما در این مقاله سعی کردیم اطلاعات کاملی را در مورد معایب و مزیت های خوشبو کننده چوبی در اختیار شما قرار دهیم تا بیشتر از قبل با این دسته محصول زیبا و مناسب آشنا شوید. با این حال اگر بخواهیم تمامی موارد ذکر شده را کنار هم بگذاریم این محصول در صورت استفاده مناسب هیچ گونه آسیبی به شما و محیط زیست نمی رساند و می توانید به راحتی و با خیال راحت استفاده کنید. برف پاییزه سعی بر این دارد تا محصولاتی با تنوع بالا به دسته بندی خوشبو کننده های چوبی خود اضافه کند. ایفل یکی از معتبر ترین محصولات خوشبو کننده چوبی است که هم اکنون از طریق فروشگاه ما می توانید اقدام به خرید این محصول کنید و به سادگی تو منزل یا محل کارتان استفاده کنید و لذت ببرید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *