آموزش های کاربردی, دکوراسیون و چیدمان

ساخت شمع روبیک

ساخت شمع روبیک

به این نوع از شمعها، شمع بابل(bubble candle) نیز گفته می شود. این محصولات زیبا، از جدیدترین و بروزترین مدل‌های موجود در بازار است که با ظاهر فانتزی و زیبایی که دارد، محبوبیت زیادی پیدا کرده است. استفاده از این وسیله در دکوراسیون می‌تواند زیبایی منزل و محل کارتان را دوچندان کند. علاوه بر داشتن دکور زیبا، وجود این وسیله خوش عطر و بو (شمع معطر) و زیبا می تواند با آرامش ذهن و جسم نیز همراه باشد. کافی است آن را روشن کنید تا هم از عطر و بوی آن بهره مند شوید و هم از درخشش شعله های آن انرژی دریافت کنید.

اگر در حال مطالعه این مقاله هستید، قطعا علاقه مندید تا این وسیله جذاب را با دستان هنرمند خود و به سبک دلخواهتان بسازید و از هنر دست خود لذت ببرید. خبر خوب به شما این است که نحوه ساخت بسیار راحت است و می ‌وانید آنها را با رنگ و رایحه دلخواهتان درست کنید. پس دست به کار شوید و لوازم مورد نیاز را تهیه کنید. در ادامه لیستی از لوازمی که برای این کار نیاز دارید، آمده است.

آموزش ساخت شمع روبیک

لوازم مورد نیاز برای ساخت شمع روبیکی

مواد مورد نیز برای ساخت این وسیله تزئینی و دکوراتیو زیبا:

 • 600 گرم موم طبیعی سویا 464

464 موم سویا برای ساخت شمع‌خانگی با اشکال مختلف ایده آل می باشد. این نوع موم مخصوص قالب های سیلیکونی طراحی شده است. با کیفیت خوبی که دارد، سبب می شود،کار عالی پیش رود و در نهایت یک کار صد در صد عالی را تضمین می کند.

 • 60 گرم اسید استئاریک

اسید استئاریک مواد دیگری است که می بایست تهیه کنید. این مواد در واقع یکی از پرمصرف ترین مواد در شمعسازی می باشد که استفاده از آن مزایای زیادی دارد. از جمله اینکه شمعی سفت خواهید ساخت با ظاهری صاف و محکم. علاوه بر این، زمان سوختن طولانی تری به آن می دهد و در واقع موم کندتر ذوب خواهد شد. از دیگر مزیت استفاده از این مواد افزودنی این است که از ایجاد حباب های احتمالی در شمعتان جلوگیری می‌کند و شمعی خواهید داشت صاف و بی عیب و نقص.

 • قالب سیلیکونی روبیک 9 عددی

یک قالب سیلیکونی 9 عددی تهیه کنید. قالب روبیک در هر طرف دارای 9 توپ یا حباب برجسته است. همچنین مدل های دیگری از آنها نیز در بازار موجود می باشد که می توانید از آنها استفاده کنید. نگران نباشید کار با این قالب بسیار ساده و آسان است. فقط توجه داشته باشید قالبی تهیه کنید که از سیلیکون مرغوب ساخته شده باشد. اگر سیلیکون مرغوب و با کیفیت باشد،نچسب و انعطاف پذیر خواهد بود، دو ویژگی که کار با قالب را ساده و راحت می کند. در ضمن توجه داشته باشید قالبی که سطح کیفی بالایی داشته باشد و همچنین درست و اصولی استفاده شود، چندین بار قابل استفاده است. قالب روبیک در هر طرف دارای 9 توپ یا حباب برجسته است. همچنین مدل های دیگری از آنها نیز در بازار موجود می باشد که می توانید از آنها استفاده کنید.

 • اسانس معطر نارگیل

برای استفاده از این اسانس معطر برای شمعسازی و به طور خاص برای موم سویا 464، حداکثر حدود 2٪ خواهد بود.

 • استفاده از رنگ بژ مایع 

مزیت اصلی رنگ‌های مایع این است که آنها قبلاً رقیق شده‌اند، که کار را تسهیل می‌کند. این رنگ ها بسیار راحت هستند و از قبل برای افزودن به موم مایع آماده شده اند. با آنها رنگ های بسیار زیبایی خواهید داشت و این کار را سریع و آسان انجام می دهید.

 • فتیله 8-9 سانتیمتر

این یک لوزام  ضروری برای این کار می باشد، زیرا مسئول سوختن شمع می باشد. بنابراین انتخاب صحیح آن ضروری است. فتیله پنبه ای آغشته به پارافین بهترین گزینه است که آماده قرار دادن در شمعتان می باشد.

آموزش گام به گام ساخت شمع روبیک

150 گرم موم سویا 464 را با 15 گرم اسید استئاریک را روی حرارت کم ذوب کنید.

bubble candle1

مراحل ساخت شمع روبیک2

مراحل ساخت شمع روبیک3

در همین حین فتیله را داخل قالب بکشید. روش انجام این کار این است که ابتدا فتیله را از سوراخ پایه وارد کنید.

فتیله اضافی را برش دهید و آن را با نگهدارنده فیتیله ثابت کنید. اگر این وسیله در دسترستان نیست، می توانید با خلال دندان این کار را انجام دهید.

مراحل ساخت شمع روبیک4

 

مراحل ساخت شمع روبیک5

مراحل ساخت شمع روبیک6

مراحل ساخت شمع روبیک7

مراحل ساخت شمع روبیک8

وقتی موم ذوب شد، چند قطره از رنگ دلخواهتان را اضافه کنید و هم بزنید تا کاملا یکدست شود. اگر در مخلوط کردن صحیح آنها و استفاده از رنگ مشکل دارید، بدون شک مشکل در دما است. دوباره مخلوط را گرم کنید و مشاهده خواهید کرد که با کمی دمای بیشتر، کاملاً مخلوط شده و حل می شوند.

حالا نوبت اضافه کردن اسانس معطر است. آن را نیز اضافه کرده و هم بزنید تا کاملا یکدست و یکپارچه شوند.

مراحل ساخت شمع روبیک9

مراحل ساخت شمع روبیک10

مراحل ساخت شمع روبیک11

قالب را پر کنید و بگذارید خنک شود. هیچ تغییرات ناگهانی دما نباید اتفاق بیفتد. اگر مخلوط در دمای بالا درون قالب ریخته شود، ممکن است، شمعتان به اصطلاح چروکیده شود. این زمانی اتفاق می افتد که جامدات فضای کمتری را نسبت به مایعات اشغال کنند. وقتی موم داخل قالب ریخته می شود، ابندا بیرونی ترین لایه های قالب خنک می شود و بنابراین لبه موم بالا قرار می گیرد. با سرد شدن و اشغال فضای کمتر، تورفتگی در درون قالب ایجاد می شود. این تورفتگی را می توان با همان مخلوط موم، اسانس و رنگ پر کرد.

مراحل ساخت شمع روبیک12

مراحل ساخت شمع روبیک13

مراحل ساخت شمع روبیک14

هنگامی که شمعتان به خوبی خشک شد، آن را از قالب خارج کنید و اگر گود شد، آن را با کمی موم ذوب شده پر کنید.

می توانید مراحل کار با هر یک از رنگ هایی که می خواهید، تکرار کنید.

نکات ساخت شمع های روبیک

 1. بهترین موم: ترکیبی از پارافین و موم سویا، می تواند بهترین گزینه برای این کار باشد. این ترکیب به شمعها ظاهری صاف، پخش بوی خوب می دهد. با این حال، انتخاب و پیدا کردن موم مناسب برای نتیجه دلخواه شما و در نهایت به ترجیحات شخصی و آزمایش بستگی دارد.
 2. میزان اسانس معطر: مقدار آن به نوع اسانس و مقدار مومی بستگی دارد که استفاده می کنید. به عنوان یک قانون کلی، یک نقطه شروع خوب استفاده از حدود29.5 میلی لیتر اسانس برای 453.5 گرم موم است.
 3. با این حال، پیروی از دستورالعمل‌های سازنده و انجام یک آزمایش کوچک قبل از افزودن مقدار زیادی اسانس معطر، ضروری است تا مطمئن شوید که رایحه، خیلی قوی نیست و بر عملکرد شمعتان تأثیر نمی‌گذارد.
 4. میزان ماندگاری: طول عمر این نوع از شمعها بستگی به عوامل مختلف متفاوت است. عواملی مثل نوع و کیفیت موم، اندازه شمع و مدت زمان استفاده از آن. اما به طور متوسط، می تواند بین 25 تا 40 ساعت دوام داشته باشد. لازم به ذکر است که استفاده مناسب از آن، کوتاه کردن به موقع فتیله و اجازه دادن به آن برای ایجاد یک حوضچه مذاب کامل در هر بار روشن شدن می تواند به سوختن یکنواخت و طول عمر بالای آن کمک کند.

دلیل ترک خوردن شمع روبیکی

به دلایل مختلفی از جمله:

 1. تغییرات سریع دما: خیلی سریع سرد شدن شمع و انقباض موم.
 2. دمای ریختن نادرست: ریختن موم در دمای خیلی بالا یا خیلی پایین
 3. محفظه های هوا: وجود حفره های هوا در موم و خنک شدن ناهموار آن.
 4. موم بی کیفیت: استفاده از مومی که مناسب ابن کار نیست و کیفیت خوبی ندارد.

برای جلوگیری از ترک خوردن:

 1. ریختن موم در دمای مناسب
 2. اجتناب از تغییرات ناگهانی دما
 3. استفاده از موم با کیفیت بالا
 4. اطمینان از تمیز و خشک بودن ظرف یا قالب
5/5 - (1 امتیاز)
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *