آموزش های کاربردی, خوشبوکننده

دسته‌ بندی رایحه خوشبو کننده ها

دسته‌ بندی رایحه خوشبو کننده ها

دسته‌ بندی رایحه خوشبو کننده ها را می توان بر دو اساس انجام داد. اینکه از منابع طبیعی ساخته شده اند یا مصنوعی و دسته بندی دیگر می تواند بر اساس نوع رایحه باشد که می توان آن را به دو دسته رایحه های سنتی و مدرن تقسیم بندی کرد. به طور کلی دسته بندی کردن روایح مختلف خوش‌بو‌کننده‌ها، از قانون خاصی پیروی نمی کند، اما با دسته بندی کردن آنها می توان به یک هدف رسید و آن هم، کمک به افراد برای پیدا کردن رایحه مورد علاقه شان است. لذا در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم.

دسته بندی عطر خوشبو کننده ها

عطرها از منابع طبیعی یا مصنوعی به وجود می آیند لذا می توان روایح مختلف را بر این اساس دسته بندی کرد:

 • عطر های طبیعی: این عطرها که به آنها  اسانس‌های طبیعی نیز گفته می شود، در واقع روغن‌های معطری هستند که از منابع گیاهی ساخته می شوند. در تهیه این روغن ها، ممکن است از شکوفه، برگ، دانه، ریشه یا چوب گیاهان است
 • فاده شود. از اسانس های تهیه شده، در رایحه درمانی، لوازم آرایشی، روغن های ماساژ، عود، عطرها و محصولات خوش بو کننده هوا استفاده می شود. رایحه آنها می تواند بسیار درمانی باشد و می تواند اثرات متفاوتی بر ذهن، احساسات و بدن داشته باشد. لازم به ذکر است که این عطرهای طبیعی بسیار گران قیمت هستند.
 • عطر های مصنوعی:  این عطرها در آزمایشگاه و به روش صنعتی تهیه می شوند. از ویژگی های آنها می توان به عطر قوی با ماندگاری طولانی اشاره کرد در ضمن ارزان قیمت نیز هستند. این عطرها به دلیل  ارزان قیمت بودن معمولا در بسیاری از محصولات تمیز کننده خانگی، پودرهای لباسشویی، مواد شوینده، خوشبو کننده توالت، خوشبو کننده خانه، خوشبو کننده خودرو مورد استفاده قرار می گیرند.
 • عطرهای ترکیی: این عطرها در واقع ترکیبی از عطرهای طبیعی و مصنوعی هستند. این ترکیب اولین بار به وسیله کوکو شانل در دهه 1920 ایجاد شد. ترکیب عطر در عطرهای خوب، خوش بو کننده های هوای خوب، برخی از خوش بو کننده های هوای خودرو استفاده می شود.

رایحه های مختلف را می توان به دو گروه سنتی و مدرن نیز تقسیم بندی کرد:

دسته بندی عطر خوشبو کننده ها

 • انواع عطرهای سنتی: رایحه گل،رایحه گل های ترکیبی، رایحه شرقی، رایحه چرم
 1. رایحه شرقی: رایحه کلاسیک و تلخ و با طبعی گرم و ساخته شده از ترکیبی از ادویه گرم، دارچین، تنباکو، چرم
 2. رایحه چوب: رایحه ی ترش، شیرین و تلخ و ساخته شده از رایحه چرم، چوب و دودی
 3. رایحه گل : گرفتن عصاره یک گل خاص برای مثال، عطر گل زنبق یا نیلوفر
 4. رایحه دسته گل‌ها : رایحه شیرین و  ترکیب عصاره چند گل با هم
 5. رایحه چرم : طبعی گرم و رایحه ای شیرین، ساخته شده از ترکیب چرم با رایحه های مختلف
 • انواع عطر های مدرن:  رایحه آبی یا اقیانسی، سبز، مرکبات، میوه ای و خوراکی
 1. رایحه آبی: طبعی خنک، تداعی گر حس تازه و دل انگیز
 2. رایحه خوراکی :طبعی گرم و رایحه شیرین مثل رایحه قهوه، کارامل، کاکائو و …
 3. رایحه مرکبات: رایحه ساخته شده از رایحه لیمو شیرین یا ترش، پرتقال و …
 4. رایحه میوه‌ای: رایحه ساخته شده از میوه های مختلف مثل هلو، سیب، تمشک و …
 5. رایحه سبز: شیرین با طبعی گرم، رایحه ای مشابه رایحه برگ سبز درختان تازه یا بوی هرس کردن چمن‌ها

دسته‌ بندی انواع رایحه خوشبو کننده ها

محبوب ترین عطر خوشبو کننده هوای خانگی در دنیا

رایحه و بوی گل های تازه در جهان روز به روز، محبوبیت بیشتری پیدا می کنند و استقبال بیشتری از آنها در مقایسه با رایحه های میوه‌ها و عودها می شود. اما لازم به ذکر است که استثنائاتی نیز در این مورد وجود دارد و از آن جمله می توان به رایحه میوه ها به ویژه لیموترش در هند و رایحه عود در خاورمیانه اشاره کرد.

محبوب ترین عطر خوشبو کننده هوای ماشین در دنیا

دنیای خوشبو‌‎کننده های خودرو کشور به کشور، منطقه به منطقه تغییر می کند. این به دلیل عادات شرایط تاریخی، منطقه ای، مذهبی یا قانونی می تواند متغیر باشد. به عنوان مثال در اروپا، رایحه وانیل، سال‌ها پیشرو خوشبوکننده‌های هوای خودرو اروپا بوده است. در آمریکای شمالی رایحه گیلاس مورد علاقه افراد است در حالی که در اروپا، این رایحه آنقدر قوی است که هیچ کس نمی تواند از آن استفاده کند. بوی گیلاس می تواند هر بویی را بپوشاند و در صورت استفاده در ماشین، می تواند بوی سیگار را از بین ببرد. در آمریکای جنوبی رایحه های گیلاس و وانیل دو رایحه محبوب می باشند. جالب است بدانید که رایحه مورد علاقه افراد برای استفاده در خودرو در خاورمیانه، توت فرنگی است. میوه ای شیرین و دوست داشتی با عطری قوی. اما در کشور هند، رایحه لیموی تازه طبیعی طرفدار زیادی دارد. این رایحه در هند با بوی ماشین جدید و مذهب مرتبط است. جالب است بدانید که چینی ها، عطرهای قوی را دوست ندارند به عنوان مثال، رایحه هلوی شیرین را دوست ندارند و نسبت به آن بسیار حساس هستند.

نتیجه گیری:

در این مطلب انواع رایحه ها در خوش بو کننده های هوا را به انواع طبیعی و مصنوعی، سنتی و مدرن و همچنین ترکیبی تقسیم بندی کردیم. با علم به این موضوع می توانید ساده تر و راحتر به آنچه که مدنظرتان است برسید و بتوانید رایحه مورد علاقه خود را به سادگی انتخاب کنید، بخصوص از فروشگاه های اینترنتی که امکان تست رایحه های مختلف وجود ندارد. در فروشگاه اینترنتی برف پاییزه انواع و اقسام خوشبو کننده هوای چوبی ( از برند ایفل گرفته که یکی از شناخته شده ترین برند این نوع محصولات در بازار ایران است تا برندهای امسا و جنتالین که ساخت اسپانیا می باشند و مجموعه برف پاییزه تنها نماینده انحصاری فروش امسا و جنتالین در ایران است) موجود شده است که می توانید آنها را مشاهده و مقایسه کرده و در نهایت آن را به سبد خرید خود اضافه کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *