آموزش های کاربردی, دانستنی های عمومی

علت دود كردن شمع

علت دود كردن شمع

علت دود كردن شمع به عوامل مختلفی بستگی دارد که می بایست ابتدا آن را شناسایی کرده و سپس در صدد بر طرف کردن آن باشیم. اما بر طبق تصورات عموم، روشن کردن و استفاده از شمع، ساده ترین کاری است که هر کسی می تواند آن را انجام دهد، اما مسئله اصلی روشن کردن شمع نیست، بلکه چگونه روشن کردن آن است. و این نکته ای است که اکثر مصرف کنندگان به آن بی توجه هستند و نتیجه این بی توجهی، داشتن شمعی خواهد بود با شعله های زیاد که دائم در حال دود کردن است. در صورتی که توجه به همین نکات به ظاهر کم اهمیت، تاثیر زیادی در چگونه سوختن شمعها خواهد داشت. یعنی اگر بخواهیم از شمعی که روشن کردیم، نهایت لذت و آرامش را تجربه کنیم، ابتدا باید نکات لازم در خصوص چگونه روشن کردن و استفاده از آن را بدانیم. پس خواندن ادامه این مطلب را از دست ندهید و با برف پاییزه همراه باشید.

چرا شمع دود می کند؟

علت دود کردن شمعی که خریداری کرده اید، به چند عامل بستگی دارد. در صورتی که این عوامل را بشناسید و در انتخاب شمعی که می خواهید خریداری کنید، رعایت نمایید، مشکلاتی از این قبیل نخواهید داشت. در ادامه به این عوامل خواهیم پرداخت:

  • جنس و کیفیت:

اولین و مهمترین دلیل که شمعتان دود می کند، جنس آن است. زمانی که از شمعی استفاده می کنید که جنس مرغوبی ندارد، شروع به بد سوختن و ایجاد دود می کند. بد سوختن یعنی به سرعت سوختن آن. یعنی یکی از راه های شناخت اینکه شمعی که خریداری کرده اید، جنس خوبی دارد یا نه، آرام سوختن آن است. با آرام سوختن آن، موم به خوبی و کامل می سوزد و دیگر شاهد ایجاد دود نخواهید بود. اما در صورتی که جنس و کیفیت خوبی نداشته باشد، موم به سرعت شروع به سوختن می کند و به دلیل اینکه کامل نمی سوزد، شروع به دود کردن می کند. بدین منظور بهتر است به سراغ خرید شمعهایی بروید که از موم مرغوب ساخته شده اند.

علت دود کردن شمع چیست

  • کج قرار دادن و صاف و یکدست نبودن آن:

یکی دیگر از عواملی که در هنگام روشن کردن شمعتان می بایست به آن توجه نمایید، صاف و یکدست بودن آن است. یعنی اگر شمعی با کیفیت بالا نیز خریداری نمایید، اما آن را به درستی در جاشمعی قرار ندهید، سبب می شود تا یک سمت از آن  بیشتر حرارت ببیند و سریع تر تبخیر شود. یعنی سرعت بالای تبخیر سبب ایجاد دود می شود. پس خوب و کامل نسوختن عامل دیگری که می بایست به آن توجه شود. بازم تاکید میکنیم که علت دود کردن شمع خوب و کامل نسوختنه. به همین راحتی.

  • کوتاه بودن فتیله شمع:

اگر شمعی که روشن می کنید، فتیله بلندی داشته باشد، حرارت شعله زیاد می شود و در نتیجه شاهد دود کردن شمعتان خواهید بود. پس کاری که باید انجام شود، کوتاه کردن فتیله است. در واقع با کوتاه کردن فتیله، شعله را تحت کنترل خود خواهید داشت و از دود کردن و چشمک زدن و ضعیف شدن شعله جلوگیری خواهید کرد و سوختی یکنواخت و زیبا خواهید داشت. کوتاه کردن فتیله به دو روش امکان پذیر است:

  1. روشن کردن شمع با فتیله بلند و خاموش کردن آن پس از تموم شدن دوده
  2. کوتاه کردن فتیله با قیچی به اندازه 3 تا 6 میلیمتر
  • جریان هوا:

هنگام روشن کردن شمعتان، حتما دقت کنید تا آن را در مکانی به دور از جریان هوا قرار دهید، چرا که یکی از علل دود کردن شمعتان، همین جریان هوا است. پس در صورتی که باد کمتری به آن بخورد، کمتر دود خواهد کرد. در واقع جریان هوایی که به شعله می خورد، اجازه نمی دهد تا شمعتان به صورت کامل و آرام بسوزد. استفاده از شمعهای لیوانی بهترین راهکار برای جلوگیری از برخورد جریان هوا با شعله شمع است اما استفاده از آنها نیز، دلیل بر قرار دادن آنها در مقابل جریان هوا نیست. چرا که با رفتن جریان باد به داخل ظرف، ممکن است دوده ایجاد و ظرف اندکی سیاه شود.

چرا شمع دود می کند؟

تونل شدن شمع چیست؟

وقتی شمعی روشن می کنید، اجازه دهید تا لایه روئی پارافین به صورت یکدست در تمام سطح شمع آب شود. ممکن است چند ساعت زمان ببرد تا تمام سطح آن ذوب شود، پس نباید زمانی که فرصت کافی برای این کار ندارید، شمعی که تازه خریداری کرده اید را روشن نکنید. در واقع اگر به آن اجازه ندهید به خوبی ذوب شود، تونلی در مرکز آن ایجاد می شود و اتفاقی که می افتد این است که فتیله سوخته و کوتاه می شود و داخل آن می رود.

تونلینگ شمع چه مشکلی ایجاد می کند؟

پدیده تونلینگ سبب می شود فتیله در عمق پایین رفته و در نتیجه زمانی که دوباره تصمیم به روشن کردن شمعتان می گیرید، و روشن کردن دوباره ی آن به دلیل پیدا نکردن فتیله برایتان سخت خواهد شد. پس به اجازه بدهید تا سطح رویی پارافین یا مومتان بصورت کامل ذوب شود. بعد از ذوب شدن می توانید آن را با خیال راحت خاموش کنید و با مشکلی به نام تونلینگ مواجه نشوید.

فواید استفاده از شمع های چند فتیله ای

گفتیم که باید به شمعتان اجازه دهید تا سطح آنها به طور کامل بسوزد تا پدیده تونلینگ ایجاد نشود. برخی از افراد که فرصت کافی برای این کار ندارند، می توانند از شمعهای دو فتیله استفاده کنند تا سریع تر سطح بالایی پارافین یا موم مورد نظر ذوب و یکدست شود. اما توجه داشته باشید که شمعهای چند فتیله ای زودتر تمام می شوند و بهتر است شمعهای دو فتیله با قطر بالای 7 سانت خریداری کنید. در ضمن اگر شمعی با قطر بالا خریداری کنید که یک فتیله ای باشد، زمان زیادی طول می کشد تا سطح آن کامل ذوب شود مگر اینکه فتیله آن زخیم باشد.

نتیجه گیری:

وقتی شمعی زیبا می خرید و مشتاقانه دوست دارید آن را روشن کنید و از آن استفاده کنید، چیزی که ممکن است برایتان بسیار آزاردهنده باشد، دود کردن شعله آن است که اشتیاق شما برای استفاده و لذت بردن از شمعتان کاهش می دهد و به سرعت در صدد خاموش کردن آن هستید به همین دلیل در این مقاله علل دود کردن شمعها را بررسی کردیم و راهکارهای بر طرف کردن آن را بازگو کردیم و در ادامه شما را با تونلینگ شمع و مشکلاتی که می تواند برای شمعتان ایجاد کند، آشنا ساختیم. امیدواریم با رعایت نکات گفته شده در استفاده از شمعها، لحظات نورانی و شگفت انگیزی را تجربه کنید.

4.7/5 - (25 امتیاز)
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *