دانستنی های عمومی

شمع، عود یا خوشبوکننده هوا؛ کدام یک بهتر است؟

شمع، عود یا خوشبوکننده هوا؛ کدام یک بهتر است؟

خوشبو کردن فضای خانه و پر کردن آن با عطر و بوی خوش، کار ساده ای است که با انتخاب و خرید یک محصول مناسب به راحتی می توانید این کار را انجام دهید. راه و روش های زیادی برای خوشبو کردن خانه وجود دارد، می توانید این کار را با روش های ارزان و طبیعی در خانه انجام دهید. بدین منظور مقاله ای با عنوان ” خوشبو کردن خانه با روشی ارزان و طبیعی ” در  بخش دانستنی های برف پاییزه منتشر شده است.

اما شاید ساخت این خوشبو کننده ها در منزل برای برخی از افراد ساده نباشد و یا در موقعیتی باشید که فرصت ساخت آنها وجود نداشته باشد. لذا در این مقاله قصد داریم به معرفی سه محصول در این زمینه بپردازیم و راهنمایی های لازم در خصوص انتخاب گزینه برتر را ارائه نماییم. این محصولات شمع معطر، خوشبو کننده هوای چوبی و عودها هستند.

مزایا و معایب خوشبو کردن خانه با عود

همانطور که می دانید، عودها در واقع از انواع مواد قابل احتراق ساخته شده اند که انواع مختلفی دارند و روش های روشن کردن آنها نیز متفاوت است. برای شناخت این نوع محصولات خوش عطر و بو می توانید مقاله “ شناخت انواع عود ” را مطالعه نمایید. اما بهترین نوع آنها که هیچ گونه مواد مضری ندارند و عاری از هر گونه اسانس می باشند، عودهای دستساز هستند که از مواد و گیاهان طبیعی ساخته شده اند. اگر عاشق بوی عود هستید و برای خوشبو کردن منزلتان دوست دارید از این گزینه استفاده کنید پس به نکات زیر توجه نمایید:

مزایا:

 •  امکان پخش سریع بوی خوش را در زمان کم فراهم می کند.
 • بهترین گزینه برای زمانی است که به سرعت می خواهید فضا را خوشبو کنید.
 • رایحه و بوی قوی دارند.

معایب:

 • حتما باید به “ نکات ایمنی استفاده از عودها ” توجه داشته باشید چرا که ماده ای قابل اشتعال است.
 • نباید عودی که در حال سوختن است را به حال خود رها کنید.
 • حتما باید از جاعودی مناسب استفاده نمایید.

مزایا و معایب خوشبو کردن خانه با شمع معطر

ساخت شمعهای معطر در خانه نیز امکان پذیر است و می توانید آن را در خانه نیز تهیه نمایید. در ساخت آن از روغن های معطر استفاده می شود و به همین دلیل در هنگام روشن کردن آن، رایحه مورد نظر در فضا پخش می شود. برتری استفاده از شمعهای معطر نسبت به عودها این است که، علاوه بر عطر و بوی خوبی که دارند، درخشش شعله های شمع انرژی فوق العاده ای داشته و گرمی و صمیمت خاصی دارد که نمی توان جایگزنی برای آن در نظر گرفت. در واقع با یک تیر می توان دو نشان زد. هم فضا را عطر آگین کرد و هم از دیدن شعله های زیبای آن انرژی گرفت. اما استفاده از این محصولات نیاز به توجه به نکاتی دارد که در مقاله “ نکات مهم استفاده از شمع های معطر ” به آن اشاره شده است که در صورت رعایت نکات مربوطه می توانید نتایج بهتری از استفاده از آنها بدست بیاورید.

مزایا:

 • خوشبو کردن محیط با عطرهای دلنشین به همراه لذت بردن از نور شمع
 • به وجود آوردن فضایی صمیمی با ترکیبی از عطر و نور
 • امکان پخش بوهای ترکیبی به عنوان مثال: روشن کردن همزمان شمعی عطری سیب و دارچین

معایب:

 • به دلیل قابل اشتعال بودن نباید آن را به حال خود رها کرد.
 • امکان پخش بو به صورت سریع و فوری وجود ندارد و حداقل یک ساعت زمان می برد.

مزایا و معایب خوشبو کردن خانه با خوشبو کننده هوا

خوشبو کننده های هوای چوبی، محصول دیگری هستند که با طراحی فوق العاده ای که دارند، هم یک محصول دکوراتیو زیبا به شمار می روند و هم می توانید با استفاده از آنها، فضای مورد نظر را عطر آگین کنید. این خوشبو کننده ها، دارای چوب های خاصی هستند که پرمنفذ بوده که با قرار دادن آنها درون مایع معطر، پخش بو شروع می شود. لازم به ذکر است که پخش بو و رایحه مورد نظر تا زمان اتمام مایع ادامه دارد. در واقع با این روش، پخش بو به صورت مدوام خواهد بود، تا زمانی که چوب ها را از درون مایع مورد نظر بیرون بیاورید. در ضمن می توانید با کم کردن یا کوتاه کردن چوب ها، انتشار رایحه را کمتر کنید. با اضافه کردن این محصول خوش عطر و بو به قسمت‌های مختلف خانه، می توانید، همیشه اتاق ها و سرویس بهداشتی و حمام خوشبو داشته باشید. بی دردسر ترین و راحت ترین روش برای خوشبو کردن فضا است. چرا که در مقایسه با شمعهای معطر و عودها که نیاز به سوزاندن دارند و علاوه بر سوزانده شدن، نیاز به مراقبت دارند، عطر افشانی مداوم و بدون شعله خوشبوکننده های چوبی، راحت‌ترین راه برای خوشبوکردن منزلتان می باشد. لازم به ذکر است که مدت زمان استفاده آنها به صورت مداوم هفته ها و ماه ها طول می کشد.

مزایا:

 • دارای رایحه مداوم می باشند.
 • نیازی به سوزانده شدن ندارند.
 • قابلیت کم و زیاد کردن رایحه را دارند.
 • قابل استفاده در هر مکانی می باشند.
 • مانند شمعها و عودها نیاز به مراقب و نگهداری ندارند.

معایب:

 • با استفاده از آنها نمی توانید به سرعت فضای مورد نظر را معطر کنید.
 • شما می بایست عطری خاص را هفته ها و ماه ها داشته باشید و اگر نیاز دارید هر روز عطر و بوی خانه را تغییر دهید، این محصول گزینه خوبی برای شما نمی باشد.

نتیجه گیری

در این مقاله با انواع محصولات برای خوشبو کردن خانه و مزایا و معایب هر کدام آشنا شدید. شاید سوال شما این باشد که آیا روشن کرن عود بهتر است یا شمع معطر؟ و یا خوشبو کننده چوبی بهتر است یا عود؟ یا خوشبو کننده بهتر است یا شمع معطر؟ در پاسخ به این سوالات، باید ببینید که دقیقا چه می خواهید.

اگر که نیاز به محصولی دارید که به سرعت و در عرض حدود ده دقیقه، خانه را خوش عطر و بو کند، عودها گزینه عالی هستند. در صورتی که سرعت پخش بو برایتان مهم نیست دو گزینه دیگر یعنی ( شمع یا خوشبو کننده روغنی ) را می توانید انتخاب کنید. توجه داشته باشید که روشن کردن شمعی زیبا و خوش عطر، نیاز به مراقب نیز دارد و نمی توانید آن را به حال خود رها کنید. اما خوشبو کننده های چوبی یا همان روغنی نیازی به مراقب ندارند و می توانید آنها را در مکان های مختلف قرار دهید و به راحتی از آن استفاده نمایید.

در ضمن، می توانید برای منزلتان یک رایحه اختصاصی در نظر بگیرید که همیشه حس و حال ویژه ای داشته باشد. اما اگر تنوع را دوست دارید و از ترکیب رایحه های مختلف لذت می برید، شمعهای معطر بهترین گزینه هستند. تصمیم با شماست حتی می توانید همه این محصولات را با هم داشته باشید و در صورت نیاز از هر کدام از آنها در شرایط مختلف استفاده کنید.

1/5 - (1 امتیاز)
بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *